Shadow

Sposób na czyszczenie dźwiękiem – oczyszczacz ultradźwiękowy

sposób na czyszczenie dźwiękiem

Być może pamiętamy ze szkoły, czym jest fala dźwiękowa, możliwe, iż wiemy, czym są ultradźwięki, ale czy zdajemy sobie sprawę, że można wykorzystać to zjawisko na wiele sposobów? Jednym z nich jest czyszczenie. Jak działa i do czego służy oczyszczacz ultradźwiękowy?

Częstotliwość długa czy krótka?

Dźwięk ma postać fal o różnej długości i częstotliwości. Zakres, słyszalny dla człowieka mieści się w przedziale od 16 do 20 000 Hz. Ultradźwięki są falami dźwiękowymi o częstotliwości wyższej, natomiast te, których częstotliwość jest niższa to infradźwięki. Jeśli chodzi o percepcję dźwięku, człowiek stanowi dość upośledzone w tej sferze stworzenie. W przeciwieństwie do takiego na przykład wieloryba potrafiącego odbierać bodźce dźwiękowe w dwukrotnie szerszym, zakresie. Ale to człowiek skonstruował oczyszczacz ultradźwiękowy oraz inne wynalazki działające w oparciu o ultradźwięki.

sposób na czyszczenie dźwiękiem

U kosmetyczki i na pokładzie łodzi podwodnej

Nauczyliśmy się wykorzystywać to zjawisko w różnych dziedzinach życia, począwszy od medycyny przez zabiegi kosmetyczne, fizykoterapię, a na żegludze morskiej i przemyśle zbrojeniowym skończywszy. Urządzenia takie, jak ultrasonograf, sonar lub oczyszczacz ultradźwiękowy działają właśnie na zasadzie emitowania i odbierania fal dźwiękowych. Przy krótkiej długości fali możliwe jest stworzenie dokładnego obrazu obiektów. Tak się dzieje podczas monitorowania dna morskiego czy w diagnostyce medycznej. To jednak nie koniec zastosowania ultradźwięków.

Jak działa oczyszczacz ultradźwiękowy?

Oczyszczacz ultradźwiękowy inaczej myjka ultradźwiękowa jest urządzeniem służącym do sterylnego czyszczenia i dezynfekcji trudno dostępnych powierzchni z pomocą ultradźwięków właśnie. Wzmacniają one dodatkowo działanie środków czyszczących i detergentów. W uproszczeniu sytuację można opisać następująco:

  1. Każdy oczyszczacz ultradźwiękowy wyposażony jest w przetwornik, który wprawia w ruch fale dźwiękowe. Powoduje to powstawanie na przemian stref wysokiego i niskiego ciśnienia.
  2. W fazie niskiego ciśnienia powstają mikroskopijne pęcherzyki, które następnie rozrastają się, wytwarzając próżnię (proces kawitacji).
  3. Następnie podczas fazy wysokiego ciśnienia dochodzi do implozji pęcherzyków z uwolnieniem ogromnej ilości energii. Jej impet dociera do każdego zakamarka i „wymiata” brud, osad czy bakterie.

Komu to potrzebne?

Fale ultradźwięków wnikają w każdy otwór i nierówność, dzięki czemu możliwe jest dokładne czyszczenie biżuterii, sztućców, precyzyjnych narzędzi chirurgicznych, naczyń laboratoryjnych, przedmiotów o porowatej powierzchni, skomplikowanej budowie i nieregularnych kształtach. Oczyszczacz ultradźwiękowy to urządzenie, które znajdzie zastosowanie w laboratorium medycznym, gabinecie stomatologicznym czy kosmetycznym, zakładzie jubilerskim, instytucie badawczym, warsztacie mechanicznym i wielu innych miejscach. W zależności od potrzeb można znaleźć na rynku oczyszczacz ultradźwiękowy o pojemności od niespełna litra do nawet trzydziestu litrów.

Więcej informacji na stronie http://emaks.pl/myjka-ultradzwiekowa.html w tym oczyszczacze ultradźwiękowe marki ULSONIX.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *