Slow life to w dzisiejszych czasach powszechnienie znany styl życia. Mimo że powstał dwie dekady temu, bardzo dobrze się sprawdza w dzisiejszych czasach i stosuje go wiele osób.
Można zapytać dlaczego właściwie slow life?
Dzięki zwolnieniu tempa i wrzuceniu wolniejszych obrotów możemy czerpać z życia jeszcze więcej. Stosując techniki „slow life” możemy docenić siebie i wszystko, co nas otacza. Slow Life pomoże odnaleźć siebie i swoje wartości.
Przez skupianie się na mniejszych rzeczach, wcześniej nie zauważonych, można spojrzeć na świat z innej perspektywy oraz odkrywać nowe inspiracje.
Wolniejsze życie może pomóc nam w pracy i w kreowaniu przyszłości.
Będąc odstresowanym, możemy skupiać się na tym, co najważniejsze dla nas i dla naszych bliskich, na naszych pasjach i marzeniach.
Co robić, aby żyć życiem powolnym?
Ten styl nie wymaga większych poświęceń. Można robić wszystko, jedyne troszkę wolniej. Poleca się np. jedzenie bez pośpiechu, delektując się smakiem, zapachem, kompozycją dań co sprawi, że nie tylko będziemy nasyceni, ale też spokojni, w dobrym nastroju, w pełni sił do działania – nie tylko w pracy.
Nie warto również podejmować nadmiernego i zbędnego wysiłku. Wykonując czynności wolniej, mamy więcej siły, aby zrobić to lepiej. Realizując swoje cele
pojedynczo, po kolei, unikając chaosu, mamy większą pewność, że wykonaliśmy nasze zadanie dobrze. Na dodatek nadal mamy siłę, aby cieszyć się dniem.
Jeżeli jesteśmy w trakcie trudnego okresu, zestresowani, zagonieni możemy rozpocząć medytację – pomaga ona w wyciszeniu emocji, odstresowaniu i rozjaśnieniu myśli. Stosowana systematycznie podnosi naszą odporność na codzienne problemy oraz pozwala zachować ” zimną krew” w sytuacjach alarmowych.
Nie zapominajmy o zażywaniu świeżego powietrza. Częste spacery i wycieczki sprawiają, że jesteśmy bardziej wyluzowani i zmotywowani do działania. Wyjście na zewnątrz, zaczerpnięcie głębokiego oddechu, uprawianie sportu jest nie tylko zdrowe i zalecane, ale także prowadzi do poczucia do szczęścia i satysfakcji.
Bardzo ważnym elementem slow livingu jest robienie tego, co kochamy najbardziej. Czytając książki, zbierając muszelki czy jeżdżąc na rowerowe wycieczki, możemy się odstresować, zdystansować od codziennych problemów i po prostu uśmiechnąć.
Warto zaplanować spotkania ze znajomymi i rodziną. Wymieniając się przemyśleniami i spostrzeżeniami, opowiadając o pracy i codziennych wydarzeniach możemy zrzucić z siebie trapiące nas sprawy i problemy, podzielić się nimi, a tym samym istotnie zmniejszyć ich znaczenie i wpływ na nasze życie.
Aby nie być zmęczonym i znużonym warto ograniczać czas spędzany przed ekranem. Nasze oczy szybko się męczą, pojawiają się dodatkowo np. bóle głowy, zniechęcenie, ostatecznie tracimy motywację. A wystarczy robić częste, krótkie przerwy, popatrzeć w dal, wyjrzeć przez okno, zamyślić się na chwilę, wstać i przejść po pokoju aby odzyskać sprawność i poprawić koncentrację.
Na koniec należy dodać, że „slow life” ma na celu życie zbalansowane pełne wewnętrznej harmonii. Wybierając powolniejszy styl życia o wiele łatwiej osiągnąć spokój i szczęście, a tym samym prostą drogę do sukcesu.