Każda firma używa specjalnego narzędzia komunikacyjnego. Najbardziej popularne na rynku to Skype i Slack. Obie te aplikacje należą do najważniejszego narzędzia w firmie. Są one najbardziej popularne jako rozwiązania do obsługi wiadomości i połączeń głosowych czy też wideo.
Dlatego właśnie warto zapoznać się z rozwiązaniami, które dają oba te programy, by zrozumieć, które może okazać się najlepszym rozwiązaniem komunikacyjnym dla Twojej firmy. Szczególne znaczenie ma to w przypadku małych firm. Warto zapoznać się z recenzjami na temat wideokonferencji, które można przeprowadzać, przez oba programy.
KOSZT
Slack w wersji podstawowej jest darmowym programem, ale posiada wtedy ograniczenia do dwuosobowych połączeń głosowych czy wideo, a także integrację tylko z 10 aplikacjami. Płatne wersje to koszt ok 6.67 USD w przypadku aktywnego użytkownika miesięcznie i dotyczą one głównie grupowych połączeń głosowych oraz wideo, do tego nieograniczona ilość integracji, wsparcia priorytetowego i lepszego bezpieczeństwa. Slack posiada także plan, który kosztuje 12.50 USD na użytkownika miesięcznie i jest wyposażony w bardziej zaawansowane funkcje informatyczne, takie jak jednorazowe logowanie i gwarancję obsługi przez całą dobę.
Skype z kolei ma znacznie prostszą strukturę cen, niż Slack. Spotkania online dla grupy maksymalnie 10 osób jest darmowe. Dla większej ilości uczestników Skype jest dostępny jako niezależna usługa za 2 USD na użytkownika miesięcznie lub jako część pakietu narzędzi biurowych Office 365 Microsoft, począwszy od 5 USD za użytkownika.
WIADOMOŚCI I POŁĄCZENIA
Slack daje nam możliwość komunikacji indywidualnej oraz grupowej, także za pomocą bezpośrednich wiadomości tekstowych. Można prowadzić także indywidualne i grupowe połączenia audio i wideo.
W przypadku skype jest podobnie. Skype oferuje komunikatory internetowe oraz połączenia grupowe oraz grupowe połączenia wideo. Użytkownicy mogą organizować spotkania dla maksymalnie 250 uczestników.
NARZĘDZIA WSPÓŁPRACY
Slack bardzo ułatwia współpracę ze pośrednictwem kanałów. Kanały mogą tworzyć użytkownicy używając hashtagów, aby organizować projekty, zespoły czy też zasygnalizować innym użytkownikom konkretne tematy. Slack daje łatwą możliwość udostępniania wszystkich typów plików poprzez przenoszenie jej do aplikacji lub synchronizację serwisu z usługami udostępnienia plików poprzez np. Dysk Google czy Dropboxa. Dodatkową zaletą jest także archiwizowanie rozmów oraz udostępnionych plików, dzięki temu użytkownicy bardzo szybko mogą znaleźć to, czego potrzebują.
Skype z kolei oferuje prawdziwą współpracę podczas wykonywania połączeń audio oraz video. Obejmuje to także udostępnienie ekranu, możliwość nagrywania spotkać czy pokazanie prezentacji w PowerPoincie w czasie rzeczywistym.
INTEGRACJA
Slack daje możliwość otrzymywania powiadomień i wykonywania większości swoich prac w ramach platformy Slack, bez obowiązku przełączenia się między aplikacjami. Slack jest w pełni zintegrowany z Dyskiem Google, który daje możliwość udostępnienia i przeglądania dokumentów Google, arkuszy lub slajdów podczas połączeń i rozmów.
W przypadku Skype bardzo ważne jest, że jest on w pełni zintegrowany z pakietem Microsoft Office. Niestety nie ma możliwości integracji z innymi aplikacji niż te, które wchodzą w do tego pakietu.
CO LEPSZE?
Dla firmy, która szuka solidnego i elastycznego rozwiązania komunikacyjnego na pewno dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze Slack’a. Daje on możliwość pełnego przeszukiwania archiwum i funkcji kanałów, które sa szczególnie przydatne w przypadku wielu trwających projektów jednocześnie lub przed dłuższy okres czasu. Jeśli firma potrzebuje bardziej podstawowych usług to świetnym rozwiązaniem jest skype, głównie dzięki integracji z pakietem Microsoft Office i narzędziami do pracy grupowej w czasie rzeczywistym.