Za oknem robi się coraz cieplej. Dłuższe dni i wyższe temperatury to początek sezonu dla ogrodników-amatorów. I nieważne, czy dysponujemy maleńką rabatką, ogromnym ogrodem z kwiatami, drzewami, krzewami i żywopłotem, czy kilkoma doniczkami na balkonie. W każdym z wyżej wymienionych przypadków nie obejdziemy się bez odpowiednich narzędzi.
W ogrodzie przekopujemy grządki, kosimy trawniki, przycinamy gałęzie i skracamy pędy krzewów w żywopłocie. To wszystko wymaga czasu i sporych pokładów siły – może się zdarzyć, że na odpoczynek wśród wypielęgnowanej przez nas zieleni zwyczajnie zabraknie nam wolnej chwili. A przecież sama praca w ogrodzie powinna być formą relaksu. Z tego względu warto skompletować zestaw narzędzi, które naprawdę nam się przydadzą i sprawią, że prace będą przebiegać bez wysiłku. Producenci sprzętu ogrodniczego starają się podnosić standard oraz ergonomię wykonywanych narzędzi. Dzięki temu tak żmudne kiedyś czynności jak skopanie ogródka, obecnie nie muszą przerażać.
– Kupując narzędzia ogrodnicze jako pierwsze kryterium należy zawsze stawiać na użyteczność i wytrzymałość, a nie np. wygląd. Chociaż w ogrodzie pracujemy jedynie przez kilka miesięcy w roku, to sprzęt z zasady kupujemy na dłużej – radzi specjalista z firmy zmwalkiewicz.pl – W żadnym wypadku nie powinniśmy się także kierować ceną. Niski koszt sugeruje słabą jakość i małą wytrzymałość, a to w dłuższej perspektywie się nie opłaca. – dodaje.
U dobrego producenta poza trwałością możemy liczyć także na komfort pracy. Zapewniają go nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, np. odpowiednio wyprofilowane uchwyty i ostrza sekatorów albo lekka waga. Lepsze użytkowanie zapewniają też tworzywa sztuczne, z których wykonuje się narzędzia odporne na zagniecenia, łamanie czy uderzenia.
Ilość możliwych do kupienia narzędzi jest ogromna, są jednak takie, bez których trudna będzie praca nawet w małym ogrodzie. Na taki podstawowy zestaw składają się szpadel i łopata służące do kopania i usuwania nadmiernej ilości ziemi, konewka lub wąż ogrodowy (konewka lepiej sprawdzi się w przypadku małych ogrodów i tarasów), siatki do oczyszczania z liści zbiorników wodnych (jeśli mamy basen lub oczko wodne) i kosiarka (elektryczna do mniejszego ogrodu i spalinowa do większego). W skład podstawowego wyposażenia należą także grabie. Warto zaopatrzyć się w kilka rodzajów – miękkie, do grabienia liści, twarde do rozbijania grud czy wyrównywania ziemi oraz wąskie, do pielęgnacji rabat. Każdemu ogrodnikowi przydadzą się nieduże łopatki do sadzenia i motyka do wyrywania chwastów. Warto także zainwestować w sekatory ręczne – małe do mniejszych pędów oraz oburęczne do gałęzi i przycinania żywopłotu. Jeżeli na posesji znajdują się drzewa, warto zaopatrzyć się w piłę do przycinania dużych gałęzi. Przydatna okaże się też taczka. W małych ogrodach najlepsza będzie plastikowa, jednak jeżeli chcemy nią przewozić piach czy kamienie, lepiej zainwestować w model metalowy.
W wyżej wymienione narzędzia powinien zaopatrzyć się każdy początkujący ogrodnik – Odpowiedni sprzęt przydaje się nie tylko przy zakładaniu ogrodu. Podczas późniejszej pielęgnacji rabatek narzędzia przyspieszą naszą pracę, znacznie poprawią jej efektywność i komfort. Najlepiej w tym celu skorzystać z usług producenta narzędzi ogrodniczych takiego jak zmwalkiewicz.pl. Nie dość, że cały potrzebny asortyment znajdziemy w jednym miejscu, to jeszcze będziemy mieli okazję zakupić go za rozsądne pieniądze. – twierdzi pracownik zakładu.