Shadow

Rozwój wyobraźni za pomocą gry komputerowej

gry

Amerykańscy naukowcy i eksperci z Uniwersytetu w Oxford są zgodni – regularne granie w gry komputerowe o charakterze edukacyjno-logicznym rozwijają wyobraźnię dziecka i pozytywnie wpływają na pracę jego mózgu.

Gry komputerowe mogą mieć bardzo dobry wpływ na dzieci – zauważyli eksperci w dziedzinie edukacji. Ważne jest jednak aby wiedzieć w jaki rodzaj gry gra nasze dziecko i ile czasu poświęca online. Kiedy wszystko odbywa się pod kontrolą rodziców, mózg dziecka działa znacznie sprawniej, a jego umiejętności czytania, logicznego myślenia czy sama wyobrźnia i kreatywność rozwijają się w zaskakującym tempie.

Statystycznie, 7 na 10 dzieci w wieku 4-16 lat regularnie odwiedza portale z darmowymi grami online w Polsce – podaje Biznes Newseria. Należy przyznać, że jest to dość wysoka liczba biorąc pod uwagę wiek dzieci i ich zaangażowanie w sieci.

Eksperci tłumaczą, że podczas aktywności dziecka w sieci, jego mózg pracuje na najwyższych obrotach. Tym samym jego koordynacja ruchowo-wzrokowa jest znacznie sprawniejsza, co pozwala mu na kreatywne myślenie. Takie dziecko błyskawicznie podejmuje decyzje i potrafi odnaleźć się w nowym otoczeniu. Co więcej, szybciej się uczą i znacznie dłużej zapamitują nowe rzeczy.

Aby jednak gry miały taki pozytywny wpływ na rozwój dziecka, muszą być przestrzegane pewne zasady. Po pierwsze, każde dziecko powinno być świadome swoich wyborów w sieci, czyli jakie portale odwiedza i w jakie gry gra. Nieodpowiedni wybór gry może mieć bowiem bardzo zły wpływ na nadal rozwijające się dziecko. Stąd sugestia, aby rodzice wraz z dziećmi odwiedzali strony z darmowymi grami i wspólnie zadecydowali które gry są edukacyjne i logiczne, które pomogą im w nauce, a które mogą zaszkodzić. Tutaj polecany jest portal Poki z darmowymi grami dla dzieci z mnóstwem gier edukacyjno-logicznymi.

Po drugie, rodzice obowiązkowo powinni kontrolować czas dziecka przed ekranem monitora. Zbyt częste granie może skutkować w problemy uzależnienia od internetu. Tutaj poleca się optymalnie 30-45 minut każdego dnia.

Ważne jest także, aby w przypadku wykrycia jakichkolwiek stron zagrażających dzieciom, bardzo łatwo można je zablokować.

Przykład gry rozwijającej wyobraźnię:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *