Shadow

Rozstępy na kolanach

Rozstępy są powszechnym i bardzo szpecącym defektem kosmetycznym, który dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Ze względu na to, że jest to rodzaj blizn, które powstają w strukturze skóry właściwej, to ich całkowite usunięte metodami bezinwazyjnymi jest praktycznie niemożliwe. Warto więc dbać o swoje zdrowie, o szczupłą sylwetkę i regularnie pielęgnować swoje ciało.

 

Jak już wspomnieliśmy na początku rozstępy to rodzaj blizn, które choć powstają początkowo w strukturze skóry właściwej, to po pewnym czasie widoczne są na zewnątrz. W pierwszej fazie są to wrzecionowate pasma, które są wypukłe i czerwone. Po pewnym czasie stają się wklęsłe i perłowo- białe.

Przyczyną powstawania rozstępów są zaburzenia w produkcji kolagenu w skórze. W wyniku tych zmian dochodzi do stanów zapalnych, pęknięć i ubytków w tkance łącznej. Zaburzenia te są związane z dużymi wahaniami wagi, z rozciąganiem skóry, a także z niektórymi chorobami.

 

Rozstępy na kolanach a właściwie najczęściej po kolanami są charakterystyczne dla wieku dojrzewania. Związane jest to  nadmiernym i szybkim wzrostem, zatem najczęściej dotyczy ten problem osób wysokich.

Zjawisko to jest też dość powszechne u osób, szczególnie u mężczyzn, którzy dużo ćwiczą na siłowni i robią tzw. masę mięśniową. Tutaj mamy do czynienia z nienaturalnym i zbyt szybkim rozrostem mięśni i również dochodzi do uszkodzeń w strukturze skóry i powstawania szpecących rozstępów.

 

Gdy na swojej skórze zobaczymy pierwsze oznaki rozstępów, to powinniśmy od razu udać się do kosmetyczni lub dermatologa. Gdy zareagujemy w pierwszej fazie ich wzrostu, to mamy dużą szansę na ich zatrzymanie. Gdy zmiany skórne przybiorą już biały odcień i staną się wklęsłe, to wówczas walka z nimi jest naprawdę trudna. Często jedynym wyjściem jest operacja, a przecież nie każdy się na taki krok odważny i nie każdy ze względów zdrowotnych się do takiego zabiegu kwalifikuje.

 

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *