Shadow

Przypominamy 5 największych hitów Gorillaz. „Clint Eastwood” to nie wszystko!

Swoim światowym debiutem na początku 2001 roku Gorillaz wywołali prawdziwe trzęsienie ziemi na rynku muzycznym. Cóż, nie było wcześniej zespołu całkowicie wirtualnego, którego członkowie byliby… animowani. Stworzona przez Damona Albarna i Jamiego Hewletta grupa od niemal dwóch dekad ciągle pojawia się na szczytach list przebojów i wciąż podbija serca fanów, którzy tłumnie przybywają na koncerty Gorillaz. „Clint Eastwood” pozostaje ich największym hitem, ale nie jedynym. Przypominamy największe hity grupy!

1. Clint Eastwood

Trudno jednak zacząć w inny sposób mówić o Gorillaz. „Clint Eastwood” – nieco mroczny, tajemniczy kawałek łączący w sobie rytmy hip-hopu, r’n’b i szeroko pojętej muzyki elektronicznej – sprawił, że o animowanych, małpokształtnych muzykach usłyszał cały świat. Utwór ten miał swoją premierę 5 marca 2001 r. i promował debiutancki album Gorillaz, zatytułowany po prostu „Gorillaz”. Cała kompozycja oparta została o temat z kultowego westernu „Dobry, zły i brzydki” z Clintem Eastwoodem w roli głównej – stąd tytuł kawałka.

2. Feel Good Inc.

Cztery lata po przebojowym debiucie na rynku pojawiła się nowa, długo oczekiwana płyta Gorillaz „Demon Days”. Promujący ją utwór „Feel Good Inc.” długo nie schodził ze szczytów list przebojów. Był pewnym zaskoczeniem, bo rządziły w nim inne, bardziej rockowe klimaty niż w poprzednich dokonaniach Gorillaz. „Clint Eastwood” w 2005 r. został więc na jakiś czas zdetronizowany, jeśli chodzi o ulubione utwory fanów Gorillaz. Czy „Feel Good Inc.” wytrzymuje próbę czasu? Jak najbardziej – wciąż pojawia się w stacjach radiowych i wciąż powoduje euforię zgromadzonych pod sceną na koncertach wielbicieli grupy.

3. Stylo

W 2010 r. Gorillaz zaskoczyli cały muzyczny świat nowym albumem – „Plastic Beach”. Choć nie odniósł on spektakularnego sukcesu komercyjnego, wielu krytyków uznaje go do dzisiaj za jedno z najbardziej oryginalnych dokonań zespołu. Pierwszy singiel z tego krążka, „Stylo”, klimatem wyraźnie nawiązywał do pierwszego hitu Gorillaz, odświeżając pewne znane z niego motywy.

4. Superfast Jellyfish

Denerwuje Was czasami nowoczesna rzeczywistość? Jedzenie z mrożonki, nadprodukcja śmieci, marnowanie jedzenia? Gorillaz boleśnie odczuwali to już siedem lat temu. O tym właśnie opowiada tekst „Superfast Jellyfish” – jednego z najciekawszych kawałków, jakie kiedykolwiek stworzyły tajemnicze animowane małpy. Warto sprawdzić psychodeliczny teledysk do tej piosenki – obecna tam kolorowa meduza na długo zapada w pamięć.

5. We Got The Power

Najnowszy album Gorillaz, zrealizowany we współpracy z szeregiem światowych gwiazd muzyki, ukazał się w 2017 r. Kawałkiem, który chyba najbardziej przykuł uwagę fanów, jest „We Got The Power”, nad którym pracowali Jehnny Beth oraz Noel Gallagher. Utrzymany w klimacie synth popu i new wave, różni się od wcześniejszych dokonań Gorillaz – ale nie zawodzi.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.