Shadow

Proste czynności, które pomogą nam zaoszczędzić prąd w domu

W Polsce na prąd przychodzi nam wydawać sporą sumę naszych zarobków. Ceny prądu w Polsce bowiem są jedne z najwyższych w całej Europie. Jednak z cenami nie jesteśmy w stanie nic uczynić, więc pozostaje nam nauczyć się, w jaki sposób możemy zaoszczędzić na prądzie. Mamy parę prostych czynności, które możemy wykonać w codziennym życiu, które wpłyną na obniżenie rachunków za prąd, przy czym nie wpłyną na obniżenie komfortu życia. Spokojnie, dzięki naszym poradom jesteś w stanie zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, jednak nie chodzi tu o siedzenie przy świecach 🙂

Wykształć w sobie dobre nawyki

Dobre nawyki są w stanie pomóc nam w wielu kwestiach naszego życia, w tym również może pomóc nam w oszczędzaniu energii elektrycznej. Poprzez zdrowe nawyki mamy tu na myśli najprostsze czynności, jak wyłączanie światła w pokoju, w którym aktualnie nie przebywamy, lub zaglądanie do lodówki kilkanaście razy w ciągu dnia, choć wcale nie mamy potrzeby z niej skorzystania. A może zdarzyło Ci się mieć włączony telewizor, w momencie, gdy byłeś zajęty pracą przy komputerze, lub zapomniałeś wyłączyć telewizor idąc po prostu spać? Przyznaj, że takie sytuacje się zdarzają, czasem nawet dosyć często. Takie drobne czynności mogą zgromadzić naprawdę sporo zaoszczędzonej energii, co przekłada się na mniejsze rachunki za prąd.

Klasa energetyczna urządzeń ma znaczenie

Wybierając sprzęt AGD do swojego domu warto zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną, która dostarczy nam informacji między innymi na temat poziomu zużycia prądu przez dane urządzenie. Jeśli więc zależy nam na jak najmniejszym zużyciu energii elektrycznej, powinniśmy wybierać te urządzenia, które mają jak najwyższą klasę energetyczną ( klasa A ).

Lodówka jest najważniejsza?

Lodówka to aż 30% całkowitego prądu w naszym domu. Dlatego też powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru lodówki, a także jej użytkowania. Optymalną temperaturą dla lodówki i zamrażarki jest kolejno 7 i -18 stopni Celsjusza. Jeśli zmniejszymy te wartości, nie sprawimy lodówki bardziej wydajną, a jedynie wpłyniemy na zwiększenie poboru prądu. Użytkując lodówkę pamiętajmy również o uprzednim schłodzeniu ciepłego jedzenia, nim trafi ono do lodówki. Wkładając ciepłe jedzenie lodówka będzi musiała pracować na większych obrotach, co sprawi większy pobór energii elektrycznej.

Pranie ubrań

Korzystając z pralki stara się wykorzystywać jej ładowność. Z pewnością zmniejszając liczbę prań, poprzez wykorzystanie określonej ładowności pralki wpłynie na zmniejszenie zużycia energii. Logiczne jest, że ładując pralkę do połowy wykonamy 2x więcej prań, co za tym idzie wykorzystamy 2x więcej energii elektryczne.

Stan czuwania urządzeń również pobiera prąd

Popularny i wygodny tryb czuwania urządzeń “Stand-by” z pewnością poprawia wygodę użytkowania urządzeń, jednak jest to pożeracz prądu. Urządzenia w trybie czuwania nadal pobierają energię elektryczną. Jeśli chcemy więc zaoszczędzić, wyłączmy niepotrzebne urządzenia z kontaktu, a na pewno zauważymy różnicę w poborze prądu.

Światło

Wybieraj energooszczędne żarówki do oświetlania pomieszczeń w swoim domu. Pobierają one znacznie mniej energii od standardowych żarówek, a także są od nich żywotniejsze. Warto więc przy zakupie zapłacić więcej, lecz oszczędzać pieniądze w dłuższej perspektywie czasu.

Router Wi-Fi

Router Wi-Fi w naszym domu zużywa sporą ilość energii, dlatego pamiętajmy o tym, aby wyłączać router w momencie, gdy z niego nie korzystamy, na przykład w nocy lub gdy przebywamy w pracy lub poza domem. Jest to mała czynność, a pozwoli sporo zaoszczędzić.

Wprowadźcie te wszystkie porady w życie, a zauważycie różnicę. Możecie wrócić za parę miesięcy i pochwalić się, ile pieniędzy wam się udało w ten sposób zaoszczędzić.

Przeczytaj także