Shadow

Problem niedostatecznego nawilżenia pochwy – dlaczego doświadcza go tak wiele kobiet?

142288594145960100

Suchość pochwy to przypadłość, która powoduje dyskomfort i odbiera kobiecie przyjemność płynącą ze zbliżeń intymnych z partnerem. Gdy kontakty płciowe zamiast spełnienia przynoszą ból, trudno mówić o udanym życiu seksualnym. W miarę upływu czasu pozornie banalny, ale nierozwiązany problem niedostatecznego nawilżenia śluzówki pochwy może zaważyć na przyszłości związku.

Skąd bierze się ból podczas stosunku?

Podniecenie sprawia, że pochwa kobiety staje się bardziej wilgotna, dzięki czemu jej penetracja powoduje przyjemność i ma szanse zakończyć się orgazmem. Jeśli gra wstępna była zbyt krótka, a nawilżenie okolic intymnych nie uległo wystarczającemu nasileniu, nagłe wprowadzenie członka do pochwy może skutkować pojawieniem się chwilowego dyskomfortu – w takich okolicznościach jest to całkowicie naturalne uczucie. Sytuacja przedstawia się jednak zupełnie inaczej, gdy mimo silnego podniecenia i pełnej gotowości na zbliżenie z partnerem kobieta odczuwa wyraźny ból podczas stosunku (tzw. dyspareunię) oraz pieczenie i dyskomfort po zbliżeniu. Objawy te są bowiem oznaką suchości pochwy.

Dlaczego dochodzi do spadku nawilżenia pochwy?

Suchość pochwy może pojawić się na skutek silnego stresu, zmian towarzyszących menopauzie (np. atrofia śluzówki pochwy) oraz podczas terapii hormonalnej. Symptomów niedostatecznego nawilżenia okolic intymnych (pieczenie, swędzenie pochwy, uczucie napięcia) nie należy bagatelizować, ponieważ suchość pochwy zwiększa podatność na infekcje intymne, a brak satysfakcji z życia seksualnego może trwale zniechęcić kobietę do kontaktów  intymnych z partnerem. Symptomy suchości pochwy można bardzo łatwo pomylić z objawami infekcji, a dodatkowo suchość często pojawia się po leczeniu infekcji lub jest podłożem do jej rozwoju.

Sprawdzony sposób na suchość pochwy

Stosowanie lubrykantów podczas zbliżeń to doraźna metoda radzenia sobie ze zbyt niskim nawilżeniem błony śluzowej pochwy. Trwalsze efekty przynosi aplikacja globulek dopochwowych, które mają w swoim składzie kwas hialuronowy, kwas mlekowy oraz glikogen.

Jakie działanie wykazują te substancje?

  • Kwas hialuronowy skutecznie nawilża błony śluzowe pochwy i chroni je przed patogenami, działa przy tym wspomagająco na proces odbudowy i gojenia tkanek, co przy suchości pochwy spowodowanej zabiegami ginekologicznymi lub połogiem jest niezbędne.
  • Kwas mlekowy zapewnia pochwie właściwe, niskie pH – kwaśny odczyn dróg rodnych hamuje nadmierny wzrost patogenów i zmniejsza tym samym prawdopodobieństwo rozwoju infekcji.
  • Glikogen stwarza barierę dla szkodliwych czynników zewnętrznych i jest pożywką dla dobroczynnych bakterii probiotycznych.

Globulki dopochwowe (np. przebadany klinicznie HydroVag) działają od razu i w ciągu zaledwie kilku dni pomagają pozbyć się suchości pochwy, bólu podczas stosunku oraz niedyspozycji intymnych (upławy, pieczenie i swędzenie pochwy). Preparaty tego typu można stosować także profilaktycznie, gdy zachodzi ryzyko zaburzenia naturalnej równowagi mikrobiologicznej dróg rodnych (np. podczas przyjmowania antybiotyku, przy częstych wizytach na basenie lub w saunie). Warto przy tym podkreślić, że globulki nie zmniejszają skuteczności stosowanych metod zapobiegania ciąży.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *