Shadow

Prawidłowa postawa ciała u dzieci

Upominanie dzieci, by się nie garbiły i stały prosto to najczęstsze starania rodziców, by zapobiec nieprawidłowej postawie ciała. To przypadłość, która nie tylko źle wygląda, ale także może odbić się na zdrowiu dziecka, również w przyszłości. Kilka prostych w wykonaniu sposobów pozwoli naszemu dziecku na uzyskanie prawidłowej sylwetki bez większego wysiłku.

Nieprawidłowa postawa ciała

Postawa ciała to sposób utrzymywania pozycji ciała: głowy, szyi i pleców, a także ramion i nóg. Dotyczy ona zarówno pozycji stojącej, jak i siedzącej i leżącej. Nieprawidłowa postawa ciała zwykle powstaje w wyniku nałożenia się czynników genetycznych i czynników zewnętrznych.

Co wpływa na postawę ciała?

Nieprawidłowa postawa ciała może powstać w wyniku pochylania głowy do zbyt nisko ustawionego ekranu. Może ją także spowodować noszenie zbyt ciężkiego plecaka czy garbienie się przy niższych rówieśnikach. Częstą przyczyną są też osłabione mięśnie brzucha i pleców. Umiarkowana aktywność fizyczna jest w tym wypadku jak najbardziej wskazana. Jeśli dziecko nie zachowuje prawidłowej postawy ciała, warto też sięgnąć po witaminy na wzmocnienie mięśni.

Czy to jest niebezpieczne?

Skutki nieprawidłowej postawy ciała u dzieci mogą być bardziej niebezpieczne niż mogłoby się wydawać. Może ona powodować  w dalszej przyszłości wadliwy rozwój kości, często nieodwracalny. Jeśli zauważymy u naszej pociechy takie zmiany jak garbienie się czy niepokojące zakrzywienie kręgosłupa, należy zgłosić się do pediatry. Prócz rehabilitacji może być także konieczne podawanie preparatów zawierających witaminy na wzrost i witaminy na mięśnie.

Co sprzyja prawidłowej postawie ciała?

Dziecko przyjmuje prawidłową postawę ciała, kiedy jego kręgosłup jest w jak najmniejszym stopniu napięty. Można o to zadbać na kilka sposobów. Przede wszystkim dopilnujmy, by dziecko nie pozostawało w jednej pozycji dłużej niż 30 – 60 minut. Jeśli ogląda telewizję lub gra na komputerze, pozwólmy mu siedzieć na dużej piłce do ćwiczeń. Dzięki niej będzie ćwiczyć równowagę, a co za tym idzie, mięśnie głębokie. Warto też zadbać o to, by biurko, fotel i komputer były dostosowane do sylwetki dziecka.

Ile może ważyć plecak do szkoły?

Plecak noszony do szkoły nie powinien przekraczać  15% wagi dziecka. W przypadku dzieci z klas 1 – 3 jego waga nie powinna przekraczać 1,2 kg, natomiast w przypadku dzieci z klas starszych – 1,4 kg. Warto zadbać o to, by szelki plecaka były szerokie, a jego tylna ściana była usztywniana. Przypominajmy dziecku o tym, by zakładało obie szelki na ramiona i nie nosiło plecaka na jedno ramię.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *