Shadow

Pies w naszym domu – jak się przygotować i co wiedzieć

Pies w domu to świetne towarzystwo. Daje poczucie bezpieczeństwa i radość. To też ogromna odpowiedzialność, którą musimy podjąć. Co warto wiedzieć zanim zaprosi się do domu psa?

Czy pies w mieszkaniu to dobry pomysł

Na pewno spotkałaś się z opinią, że nie powinno się trzymać dużego psa w małym mieszkaniu. I że duży pies się w nim zwyczajnie męczy. Mniejszy męczy się mniej. To wszystko nieprawda. Pies – i mały, i duży – męczą się wtedy, kiedy nie zapewnia się im odpowiedniej dawki ruchu. I nie chodzi tu bynajmniej o ruch w domu, ale o ten na świeżym powietrzu. Nieprawdą jest także to, że pies będzie się czuł lepiej w domu z ogrodem. Ogród nie służy przecież do tego, by mógł w nim bez przeszkód biegać za piłką, załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne i poznawać nowy teren. Ogród w żaden sposób nie zwalnia też z obowiązku codziennego wyprowadzania pupila.

Jakich obowiązków musisz się podjąć, biorąc psa pod swój dach

Pies to obowiązek. Ale bardzo przyjemny. Obowiązek codziennych spacerów, które gwarantują – Tobie i jemu – zdrowe chwile na świeżym powietrzu. Obowiązek bawienia się piłką, patykiem lub frisbee. I obowiązek karmienia psa w sposób, który dostarcza mu wszystkich wartości odżywczych. Musisz go także szczotkować i od czasu do czasu kąpać. Sama przyznaj, że nie ma tych obowiązków aż tak wielu. A wszystko to zwraca się z nawiązką, kiedy Twój pupil kładzie się u Twoich stóp albo budzi Cię rano, wsadzając mokry nos pod kołdrę.

Czy powinniśmy tresować psa

Każdy pies wymaga pewnej tresury po to, by znać granice, co może, a czego nie może. Nie można mu przecież pozwolić na wszystko. Na pewno chcesz móc ze swoim psem wyjść spokojnie z domu bez obaw, że pobiegnie dokądś i mimo Twoich długich nawoływań nie będzie wracał. Taki pies kosztuje Cię za dużo stresu, może też stanowić niebezpieczeństwo dla innych. Nie chcesz też, żeby Twój pies szczekał, kiedy wchodzisz do domu, kiedy chce się bawić lub jest głodny albo kiedy usłyszy najmniejszy hałas za oknem, choćby to było w środku nocy. Takich rzeczy musisz go nauczyć. Podobnie jak tego, żeby nie załatwiał się w domu i żeby nie gryzł mebli czy butów. Tresura psa jest czasochłonna i często niełatwa. Jeśli jednak konsekwentnie i od samego początku będziesz uczyć psa dobrych manier, nagradzać za nie, zagwarantujesz spokój i swój, i jego. Prawdą jest, że pies czuje się po prostu lepiej i pewniej, kiedy wie, na ile może sobie pozwolić.

Jak utrzymać czystość w domu

Pies zostawia swoją sierść na meblach i kanapach. Kiedy wraca ze spaceru ma zwykle brudne łapy, a i nierzadko brudny jest cały, ponieważ warunki za oknem (deszcz, błoto, śnieg, piach) powodują, że wszystko to przynosi do naszego domu. Jak więc możesz utrzymać w nim czystość? Po pierwsze – regularnie szczotkuj psa. Rób to na zewnątrz, używając najlepiej szczotki do wyczesywania podszerstka. Po przyjściu do domu zawsze wycieraj mu łapy(nawet jeśli na zewnątrz jest sucho). Trzymaj ręcznik dla psa blisko wejścia, niech to będzie pierwsza rzecz jaką zrobisz po przyjściu do domu. Dobrze jest nauczyć pupila takiej higieny od samego początku, po pewnym czasie będzie to traktował jak rytuał. Regularnie odkurzaj i myj podłogi. A co jeśli masz pchły w domu? Pozbądź się ich! Jak najszybciej.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *