Shadow

Pierwszy dzień w przedszkolu

Pierwszy dzień w przedszkolu to zarówno wielkie święto dla każdego dziecka jak i duży stres. Stres przechodzą w tych pierwszych dniach nie tylko dzieci, ale również ich rodzice i tak wspólnie się nakręcając potrafią doprowadzić do bardzo ekstremalnych sytuacji.

Każdy z nas był chyba świadkiem dantejskich scen w przedszkolach, gdzie z jednej strony płaczą mamy a z drugiej dzieci, które nie chcą zostać w placówce bez rodzica. Sceny takie możemy zaobserwować głównie na początku roku, gdy tworzy się nowa grupa i dochodzą nowe dzieci. Po kilku tygodniach, a często też już po kilku dniach sytuacja się uspokaja i obydwie strony zaczynają się przyzwyczajać do nowej sytuacji. Z każdym dniem emocje związane z rozstaniem są coraz słabsze i w końcu nastaje czas spokoju.

Aby zaoszczędzić dziecku stresu związanego z pójściem do przedszkola, to musimy się do tej sytuacji odpowiednio wcześniej przygotować. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to oczywiście wybór odpowiedniej placówki i tutaj pytajmy znajomych, rodzinę i przyjaciół. Jeżeli jest taka możliwość to warto dać dziecko do takiego przedszkola gdzie chodzą znajome dzieci. O wiele łatwiej będzie wówczas zostawić dziecko i obejdzie się bez dużego stresu.

Kolejna sprawa to spokojne przyzwyczajanie dziecka do nowej sytuacji. Wiele przedszkoli urządza dni otwarte, które właśnie są przeznaczone dla nowych przedszkolaków. Można wtedy pójść z dzieckiem do placówki i pobyć tam kilka godzin razem z nim, tak, aby zapoznał się z miejscem, z opiekunami i kolegami. Stopniowo można też próbować zostawiać dziecko same w przedszkolu na jakiś czas i stopniowo go wydłużać.

Bardzo ważne też jest, aby rodzice nie rozmawiali przy dziecku o obawach, jakie mają w stosunku do nowej sytuacji. To normalne, że boimy się czy opiekunowie odpowiednio się zajmą naszym dzieckiem, czy będzie w przedszkolu bezpieczne i szczęśliwe. Obserwujmy, pytajmy innych rodziców, rozmawiajmy z dyrektorem, opiekunami i przede wszystkim zachowajmy zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że dziecko wyczuje nasz stres i również będzie podenerwowane nową sytuacją.

Aby dziecku łatwiej było nawiązać w przedszkolu nowe kontakty i znaleźć sobie przyjaciela czy przyjaciółkę, to warto zapraszać kolegów do domu lub umawiać się z innymi mamami po południu czy w weekendy w plenerze. Szczególnie istotne to jest, gdy nasza pociecha jest nieśmiała i ma problemy z nawiązywaniem nowych znajomości. Gdy dziecko będzie miało bliskiego kolegę w przedszkolu, to chętniej będzie tam chodziło i zostawało.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *