Odkąd na rynku pojawiły się pampersy, wielu młodych rodziców często zastanawia się, jakie pieluchy wybrać, aby zapewnić maluszkowi komfort i bezpieczeństwo. Zarówno pieluchy tetrowe, jak i jednorazowe mają plusy i minusy, dlatego na pytanie o najlepsze rozwiązanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
Jakie pieluchy wybrać?
W przekonaniu wielu rodziców tradycyjne pieluchy tetrowe są zdrowsze dla delikatnej skóry dziecka i zapewniają jej lepszą wentylację. To także opcja znacznie tańsza – jedną pieluchę można wykorzystać wiele razy. Uciążliwe jednak może okazać się nieustanne pranie (w temperaturze 90˚C, z użyciem proszku przeznaczonego dla niemowląt) i suszenie – w ciągu doby maluch zużyje kilkanaście takich pieluszek, a nawet więcej, ponieważ naraz zakładamy mu dwie, odpowiednio złożone. Kolejny minus to bardzo szybkie przemakanie tetry – jeśli w porę nie zmienimy pieluchy, mokre będzie także ubranko i pościel. O ile jesteśmy w stanie uniknąć ich zamoczenia, zakładając maluchowi specjalne foliowe majteczki, to nie zapobiegniemy kontaktu wilgoci ze skórą, co może prowadzić do podrażnień i odparzeń.
Niewątpliwą zaletą pieluch jednorazowych, czyli pampersów, jest – poza wygodą – właśnie izolacja wilgoci. Uczucie suchości towarzyszy maluchowi nawet, gdy pielucha jest mokra. Nie oznacza to oczywiście, że nie musimy jej często wymieniać. Powinna być zmieniana niemal z taką samą częstotliwością jak pielucha tetrowa. Zbyt ciężka od moczu będzie bowiem obciążała bioderka dziecka, może też przyczynić się do łukowatego wygięcia nóżek. Pampersy znacznie częściej wywołują także podrażnienia i uczulenia – przed zakupem ważne jest dokładne zapoznanie się z ich składem.
Wybór rodzaju pieluchy powinnaś dostosować do potrzeb maluszka oraz własnych możliwości. Jeśli dziecko ma uczulenie i jakiekolwiek pampersy są niewskazane, pieluchy tetrowe mogą okazać się jedynym słusznym rozwiązaniem. Z kolei na przykład podczas podróży pampers bywa niezastąpiony. Pewnego rodzaju kompromis może stanowić zdecydowanie się na obie opcje – w ciągu dnia możesz zakładać maluszkowi pieluchę tetrową, aby jego skóra swobodnie oddychała, na noc natomiast pampersa – aby zapewnić mu spokojny sen.
O czym należy pamiętać podczas przewijania?
Niezależnie od wyboru, podczas zmiany pieluchy zawsze powinnaś smarować pupę malucha kremem do przewijania. Ta często pomijana podczas codziennej pielęgnacji czynność ma ogromne znaczenie dla ochrony delikatnej skóry dziecka przed podrażnieniami. Najlepiej wybrać kosmetyk wielofunkcyjny, który będzie działał kompleksowo, jednocześnie zapobiegając odparzeniom i lecząc już powstałe (np. krem do przewijania 1>2>3 Mustela). Nie powinno go zabraknąć wśród niezbędnych do przewijania akcesoriów.
Samo przewijanie to kolejne wyzwanie, przed jakim stają rodzice nowo narodzonego maluszka. Im większe dziecko, tym czynność jest łatwiejsza – nie boimy się już, że zrobimy mu krzywdę. Poza tym z czasem nabierzemy przecież wprawy i będziemy mogli wykonywać ją niemal z zamkniętymi oczami. Na początku jednak przewijanie wymaga skupienia, wyczucia oraz zachowania szczególnej ostrożności. Ważne jest między innymi odpowiednie ułożenie malucha, dokładne oczyszczenie pupy oraz pamiętanie o różnicach w przewijaniu dziewczynki i chłopca. Porady, które pomogą Ci zrobić to prawidłowo, znajdziesz tutaj .