Shadow

Oliwa z oliwek w kuchni i kosmetyce

olive-oil3c

Oliwa z oliwek już na dobre zagościła w kuchni każdej gospodyni domowej. Wielokrotnie powtarzane, pozytywne właściwości jej stosowania przekonały do siebie nawet najbardziej konserwatywne Panie Domu. Mimo wszystko nie zawsze mamy świadomość, co tak naprawdę „siedzi” w oliwie sprawiając, że powinna stanowić jedno z podstawowych źródeł tłuszczu w codziennej diecie.

Charakterystyka oliwy z oliwek

Wiele odchudzających często zapomina o faktycznej istocie spożywania tłuszczu. Wszystko dodatkowo zostaje nakręcone przez przetwórstwo spożywcze, które wprowadza na rynek coraz to nowe odtłuszczone produkty. Nie zawsze jednak eliminacja tłuszczu wpływa pozytywnie na wartość żywieniową produktu. Należy również wiedzieć jakiego rodzaju tłuszcze wprowadzać do diety tak, aby efekt nie był odwrotny od zamierzonego.

Oliwa z oliwek to jeden z dominujących elementów diety śródziemnomorskiej, która jest uważana za jedną z najzdrowszych diet. Swój charakterystyczny posmak i aromat zawdzięcza związkom fenolowym, które obok tokoferoli, decydują o jej oksydacyjnej właściwości. Dzięki temu spożywanie oliwy z oliwek ściśle wiąże się z profilaktyką chorób serca i chorób układu krążenia. Działanie przeciwutleniające, obniżenie cholesterolu, działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe również składają się na wyjątkowo silne działanie przeciwmiażdżycowe, które stanowi jedno z poważnych zagrożeń cywilizacyjnych współczesnego świata.

Naturalna pielęgnacja od kuchni

Oliwa z oliwek ma szereg zastosowań nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. Jest jednym z najbardziej pożądanych surowców, zarówno dla włosów, skóry jak i paznokci co nadaje jej miano złotego skarbu naturalnej pielęgnacji. Z powodzeniem może zastąpić piankę do golenia, maskę na włosy, oliwkę do rzęs czy krem do rąk i paznokci, a odżywcze składniki w niej zawarte działają nie tylko powierzchniowo, ale i dogłębnie.

Same spożywanie czy stosowanie oliwy nie gwarantuje nam pełni zdrowia. Na ten efekt składa się wiele czynników, w tym spożywanie warzyw, produktów pełnoziarnistych, ryb, strączków czy mięsa. Współpraca z programem dietetycznym Dietmap z pewnością ułatwi Ci dbałość o dietę, a twoje ciało odwdzięczy się smukłą sylwetką i zdrowym samopoczuciem.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *