Shadow

Odpoczynek – dlaczego nie można o nim zapomnieć?

Każdej z nas wydaje się, że odpoczywanie to prosta sprawa, otóż okazuje się, że odpoczywanie wcale nie jest łatwe. Podstawą jest by odpoczynek miał specjalne miejsce w naszym grafiku i był zaplanowany. Brzmi to mało spontanicznie, ale okazuje się bardzo skuteczną metodą. Dzisiaj podpowiem Wam jak w kilku krokach, jak wypoczywać, by czuć się wypoczętym.

Odpoczynek powinien się znajdować na naszej liście zadań, do wykonania w ciągu tygodnia. Co więcej, każdego dnia należy znaleźć na niego czas.  Ważne jest dobrze zaplanować czas na odpoczynek, ale nie planować go dokładnie punkt po punkcie. Odpoczynek to ma być moment, gdy spędzasz czas tak jak lubisz. Jeśli przeznaczasz czas na kąpiel, to ważne by nie myśleć o tym co nas jeszcze dzisiaj czeka, tylko skupić się na samej kąpieli. Każda wykonywana przez nas czynność, powinna być wykonana świadomie, a nie machinalnie. Dopiero wtedy nasz umysł czerpie przyjemność z odpoczynku i naprawdę może złapać chwilę dla siebie.

Otoczenie, w którym odpoczywamy także ma duże znaczenie. Kiedyś chciałam udowodnić sama sobie, że w chaosie też można się odnaleźć. To jest prawdą, można, ale jest to znacznie bardziej wymagające i zajmuje więcej czasu. Umysł lubi porządek i minimalizm. Dlatego też jeśli chce odpocząć efektywnie warto przygotować dobrze miejsce naszego odpoczynku. Sprzątnąć z niego niepotrzebne rzeczy, tak by na pierwszy rzut oka w naszym otoczeniu zapanował porządek.

Jeśli chodzi o sposoby na odpoczynek to świetnym rozwiązaniem może okazać spacer. Spacer to nie tylko przyjemność, ale też wysiłek fizyczny, a dodatkowo możemy się dotlenić. Jest to szczególnie ważne jeśli właściwie cały dzień spędzamy w pomieszczeniu, gdzie najczęściej jeszcze jest klimatyzacja i nie ma możliwości by otworzyć okna. Odpowiednie dotlenie to podstawa, by efektywnie pracować. Podczas odpoczynku warto także zrezygnować z wszelkiego sprzętu elektronicznego oraz sieci. Warto wyłączyć telefon i komputer oraz nie odświeżać wciąż tablicy na facebooku.

By czuć się wypoczętym bardzo ważne jest żeby pozbyć się stresujących czynników. Niestety, ale stres działa tak na organizm, że nie potrafimy się odprężyć i wciąż wracają do nas często nieprzyjemne momenty, które zakłócają relaks. Warto więc dać upust naszym emocjom. W przypadku kobiet nawet płacz może być dobrym rozwiązaniem albo taniec do ulubionej piosenki. Sposobów na odpoczynek jest wiele, każda z nas jest inna i powinna poszukać sprawdzonego sposobu dla siebie. Podstawą jest jednak by zadbać o jakość naszego odpoczynku.

Przeczytaj także