Shadow

Prawidłowe mycie włosów

Włosy to ważny element wyglądu dla każdej kobiety. Dlatego też każda z nas dba o to by nie były one przetłuszczone i wyglądały na zdrowe. Okazuje się jednak, że prawidłowe mycie włosów wcale nie jest taką prostą sprawą. Zaraz przedstawię Wam kilka podstawowych czynności, które pomogą w prawidłowym myciu włosów.

Podstawą jest by myć włosy tak często jak tego potrzebują. Są wśród nas kobiety, które muszą być włosy codziennie, i takie, które robią to raz na kilka dni. Oba sposoby są dobre. Każda z nas ma inną skórę i włosy każdej z nas wymagają innej częstotliwości jeśli chodzi o mycie. Ważne jest by dobrać odpowiedni szampon do rodzaju włosów. Jeśli Twoje włosy wymagają częstego mycia wtedy należy dobrać delikatny szampon do ich mycia. Podczas wyboru szamponu należy dobrać go odpowiednio do skóry głowy, nie do rodzaju włosów. Zadaniem szamponu jest oczyszczenie skóry głowy, z kolei odżywka ma zająć się pielęgnacją włosów i ją należy dobrać do naszego rodzaju włosów. Szampon powinien także zmyć resztki środków do stylizacji oraz pomóc w pozbyciu się np. łupieżu.

Niedawno odkryłam prawidłową technikę mycia włosów. Podstawą jest by myć tylko skórę głowy. Szampon należy nałożyć na skórę i lekko wmasowywać go opuszkami palców. Mycie całej długości włosów szamponem może im szkodzić. Wtedy najczęściej włosy dodatkowo szarpiemy i niepotrzebnie trzemy. Pod wpływem wody oraz ciepła łuska włosa się odchyla i wtedy mocne tarcie włosów może prowadzić do powstania kołtunów. Kołtuny niestety jest bardzo ciężko rozczesać.  Włosy należy myć dwa razy. Pierwsze mycie pozwala na rozluźnienie cząsteczek brudu, a drugie mycie z kolei daje możliwość dokładnego oczyszczenia skóry głowy. Istotnym elementem jest także temperatura wody. Nie powinna być ani zbyt chłodna, ani gorąca. Źle dopasowana temperatura wody może podrażnić skórę głowy, i zniszczyć łodygę włosy. Ciepła woda z kolei w bardzo dużym stopniu pobudzą pracę gruczołów łojowych. Sam szampon zanim nałożymy na skórę głowy warto najpierw lekko rozcieńczyć w ręce i dopiero później nanieść na głowę.

Elementem, który należy zaliczyć także do mycia włosów jest nałożenie odżywki. Odżywkę należy nałożyć tak, by ominąć skórę głowy. Podczas wyboru odpowiedniej odżywki warto zwrócić uwagę na stan naszych włosów oraz ich rodzaj. Dobrze dobrana odzywka poprawi ich stan oraz nawilży i zregeneruje, a przede wszystkim domknie rozchylone podczas mycia łuski. Odzywkę należy stosować podczas każdego mycia. Nakładamy ją na wilgotne, ale nie mokre włosy. Po kilku minutach należy ją dokładnie spłukać. Niedokładne spłukanie odzywki może prowadzić do obciążenia włosów.

Te kilka zasad pozwoli Wam na to by cieszyć się pięknymi włosami, a jednocześnie nie będzie ich mocno obciążało. W ten sposób Twoje włosy mogą cieszyć się świeżością znacznie dłużej!

Przeczytaj także