Chociaż notatki można pisać za pomocą laptopa lub telefonu to badania wykazały, że ręczne pisanie notatek faktycznie poprawia pamięć. Ale jak notować, by zapamiętać więcej i na dłużej? Wykorzystaj potęgę rysunków, czyli zacznij tworzyć tzw. sketchnotki / notatki wizualne.
Co to jest sketchnoting?
Sketchnoting to technika wizualnego robienia notatek, która łączy gryzmoły i ilustracje z pisemnymi notatkami.
Podczas tworzenia notatek zamiast treści tworzysz rysunki i uzupełniasz je hasłami. Taki szkic możesz zastosować jako odniesienia do zapamiętania koncepcji i pomysłów, zamiast pisać długie wiersze tekstu. Ostatecznie oszczędza to czas, ponieważ nie musisz pisać obszernych notatek. Zamiast tego możesz szybko przechwycić informacje w formacie wizualnym.
Sketchnotki są rysowane w Twoim własnym stylu (nie ma sztywnych reguł czy wytycznych) i możesz je dowolnie dostosować tak, aby pasowały do Twoich unikalnych metod nauki. Doświadczeni rysownicy budują własne słownictwo wizualne za pomocą prostych ikon, aby przyspieszyć proces robienia notatek.
Gdzie więc możesz wykorzystać swoje umiejętności sketchnotingu?
Gdziekolwiek zechcesz zrobić kilka notatek. To mogą być wykłady na uczelni, to może być spotkanie biznesowe, możesz je zastosować to zobrazowania treści w książce czy ebooku, albo jako uzupełnienie kursu online. Haa – za pomocą sketchnotek możesz zobrazować nawet niedzielne kazanie. Za każdym razem, gdy poczujesz potrzebę robienia notatek, pomocne mogą być sketnotki!
Pierwsze kroki ze sketchnotowaniem
Możesz pomyśleć, że rozpoczęcie od szkicowania jest tak proste, jak rysowanie i dodawanie elementów wizualnych do notatek.
I masz rację! To świetne na początek.
Ale jest też kilka dodatkowych technik i kwestii, które powinnaś wziąć pod uwagę, jeśli chcesz robić naprawdę niesamowite notatki wizualne. Jakie konkretnie?
01. Równoważenie tekstu z treścią wizualną
Każdy tworzony szkic wymaga dodania nieco treści, aby uzupełnić ilustracje, zwłaszcza jeśli robisz notatki z zamiarem nauki. Możesz zacząć od tworzenia rysunków, ale pamiętaj by dodać do nich kluczowe treści – chociażby w postaci haseł.
02. Tworzenie własnego języka
Jednym z najważniejszych aspektów tworzenia sketchnotek jest możliwość tworzenia kolekcji symboli, które są łatwe do narysowania i rozpoznania.
Chociaż możliwe jest tworzenie pięknej grafiki do notatek, bardziej praktycznym podejściem — nawet dla dobrze wyszkolonych artystów — jest opracowanie wizualnego słownictwa, którego można użyć do szybkiego zapisywania pomysłów.
To podejście ma kluczowe znaczenie, jeśli robisz notatki w czasie rzeczywistym. Poświęcenie zbyt dużej ilości czasu na jeden pomysł może zmusić Cię do pominięcia innych ważnych myśli i koncepcji.
I to nie tylko problem dla rysowników. Tutaj też borykają się tradycyjne notatniki. Właśnie dlatego wynaleziono techniki, takie jak pisanie stenograficzne.
W tym momencie do gry wchodzą twoje gryzmoły. Pomyśl o swoim słownictwie wizualnym jako o jakimś stenogramie w formie graficznej. Zamiast rysować w pełni rozwinięte ludzkie ciało, narysuj postać z patyka.
Kiedy szkicujesz z zamiarem robienia dobrych notatek, musisz działać szybko, aby zilustrować pojęcia w prosty, ale niezapomniany sposób. Korzystaj z podstawowych kształtów, takich jak koła, kwadraty i trójkąty, aby tworzyć proste analogie wielkich pomysłów. Po prostu upraszczaj.
03. Izolowanie podstawowych pojęć
Jedną z najważniejszych rzeczy, które powinny umożliwiać szkice, jest wyodrębnienie i podkreślenie najważniejszych pojęć, które otrzymujesz na wykładzie, spotkaniu, etc.
Nie bój się szczegółowo opisywać tych wielkich pomysłów za pomocą szkiców, gryzmołów i tekstu. Ułóż te wielkie pomysły na kartce w sensowny sposób i utwórz z nich sketchnotki, które pomogą ci lepiej zrozumieć dany temat.
04. Poprawa pamięci i retencji
W zależności od Twojego stylu uczenia się, szkicowanie może zmienić sposób, w jaki pamiętasz określone szczegóły dotyczące spotkań, wykładów, webinarów, etc., w których uczestniczysz.
Jeśli jesteś wzrokowcem, szkicowanie notatek może być ściśle powiązane z metodą loci, znaną również jako pałac pamięci. Gdy rysujesz i zapisujesz te szczegóły w pamięci, przywoływanie ich podczas testu może być w rzeczywistości łatwiejsze niż próba zapamiętywania linijka po linijce tekstu.
Pamiętaj jednak, że chociaż szkicowanie jest jednym z narzędzi do pracy, gdy próbujesz poprawić retencję, nie jest to jedyne narzędzie w twoim zestawie narzędzi. Odniesienia wizualne, takie jak mapy myśli, schematy blokowe, wykresy i inne narzędzia do mapowania koncepcji, są również cennymi dodatkami do Twojego repertuaru.
05. Powoli adaptuj nowe metody
Zanim weźmiesz do ręki pióro lub rysik i zaczniesz szkicować notatki, poświęć chwilę na zastanowienie się, jakie rysunki byłyby wartościowe w Twojej obecnej sytuacji.
Chociaż może być kuszące zanurzenie się w świat sketchnotek, ryzykowanie wszystkiego, aby uciec od tradycyjnego robienia notatek, prawdopodobnie nie jest najlepszym podejściem, gdy musisz się czegoś nauczyć by zdać np. egzamin. Dlatego na początku twórz standardowe notatki lub nagrywaj spotkanie, webinar, wykład, etc. a dopiero później twórz dodatek notatki wizualne.
A teraz praktyka…
Aby rozpocząć tworzenie notatek na szkicu, tak naprawdę potrzebujesz tylko ołówka i szkicownika lub notatnika. Później przydadzą się także
- Markery permanentne w różnych kolorach – od intensywnych przez pastelowe po metaliczne (np. BIC Intensity Marking Intense, Pastel, Metalic), będą odpowiednie do zaznaczania tytułów, nagłówków oraz zapisu słów kluczowych.
- Cienkopisy ze średnią i cienką końcówką (np. BIC Intensity Fine) przydadzą się do rysowania drobnych ikonek i zapisywania cytatów.
- Pisaki z dwoma końcówkami – pędzelkową i zwykłą w różnych kolorach (np. BIC Intensity Dual Tip Pastel), idealne do brush letteringu i artystycznego zapisywania liter.
- Zakreślacze do zaznaczania kluczowych fragmentów. Świetnym wyborem jest zakreślacz i cienkopis w jednym, czyli najnowsza propozycja w linii BIC Intensity Dual Tip.
- Kredki (np, BIC Intensity) – wygodniej za ich pomocą dorysować cienie czy tła.
No tak, a jeśli nie umiem rysować?
Możesz zacząć od świetnej pozycji dla osób początkujących (i nie tylko) – “Notatki wizualne” – Natalia Mikołajek (Jadźka Rysuje). W książce znajdziesz porady, inspiracje oraz swoiste lekcje, z których dowiesz się jak narysować różne kształty. Nie brakuje tam również ćwiczeń, które pomogą Ci przepracować zdobytą wiedzę – w końcu praktyka czyni mistrza, nieprawdaż?
Materiał powstał przy współpracy z marką BIC