Shadow

Nosić czy nie nosić niemowlaka na rękach?

W naszym społeczeństwie krąży wiele stereotypów dotyczących wychowywania i pielęgnacji niemowląt. Dlatego też młode mamy powinny bardziej zdać się w tym zakresie na własną intuicję niż na rady płynące z otoczenia. Pamiętajmy o tym, że każde dziecko jest inne, dlatego też potrzebuje innego traktowania i wychowywania.

Bardzo często kwestią sporną w rodzinach jest noszenie niemowlaka na rękach. Wśród naszych mam i babć krąży stereotyp, żeby nie nosić, bo dziecko się przyzwyczai i będzie chciało tak zawsze. Co do tego przyzwyczajenia, przyznamy rację. Jednak niemowlę szybko rośnie, lada chwila zacznie raczkować i chodzić, wówczas nie będzie już tak potrzebowało noszenia, gdyż znajdzie sobie bardziej absorbujące zajęcie.

Zatem jeżeli nasza pociecha płacze, jest niespokojna i uspokaja się u nas na rękach, to bez wyrzutów sumienia ponośmy troszkę, przytulmy i pokażmy świat z innej perspektywy.

Oczywiście nie namawiamy tutaj do noszenia bez przerwy, trzeba znaleźć złoty środek i wyszukać dziecku również inny, ciekawy sposób spędzenia czasu. Połóżmy na trochę w kołysce, na macie z kolorowymi zabawkami. Dziecko, które nie chodzi potrzebuje zmiany otoczenia i wciąż nowych bodźców do prawidłowego rozwoju.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *