Shadow

Niemowlę a katar

Przeziębienie dopada zazwyczaj znienacka i objawia się uporczywym katarem, kaszlem i gorączką. Szczególnie uciążliwy bywa katar, zwłaszcza u niemowląt. Jak zatem postępować, aby choć trochę ulżyć dziecku w tych dniach choroby?

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby w mieszkaniu nie było suche powietrze. Można stosować gotowe nawilżacze lub też rozwiesić na kaloryferach mokre ręczniki.

Kolejna sprawa to oczyszczanie noska. Idealna do tego jest znana wszystkim” gruszka”, która przystawiona do brzegu noska, delikatnie odciągnie zawartość. Czynność tę przeprowadzamy 3- 4 razy dziennie, szczególnie pamiętając o oczyszczeniu noska przed snem.

Trzeba pamiętać o tym, żeby w nocy dziecko miało główkę trochę wyżej od reszty tułowia. W tym celu można pod prześcieradło włożyć złożony kocyk lub poduszkę. W ten sposób dziecku będzie się lepiej oddychało i spało.

Warto zastosować na noc u dziecka maść majerankową, którą smarujemy pod samym noskiem. Działa ona delikatnie antybakteryjnie i udrażnia zatkany nosek. Na piżamkę możemy wkropić kilka kropli olejku miętowego lub gotowych olejków typu: olbas, które kupimy w każdej aptece.

Jeżeli do kataru dojdzie gorączka lub wymioty, to koniecznie trzeba zasięgnąć porady lekarza. Z samym katarem możemy walczyć przez 5-7 dni, jeżeli nie ustąpi, to również należy przebadać dziecko. Nie bagatelizujmy kataru u niemowlaka, bo nieleczony, długotrwały może być przyczyną zapalenia ucha. A to już bolesna i groźna choroba.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *