8_Najszybszy internet

Nie Francja, Wielka Brytania, Niemczy, Szwajcaria czy Włochy cieszą się najszybszym internetem w Europie. Jaka jest to prędkość i na jakim miejscu europejskiego rankingu uplasowała się Polska?

Szybkość łącz w Europie

Badania dokonane we wszystkich europejskich krajach przez OOKLA pokazują, że Polska znajduje się w „ogonie” rankingu prędkości internetu. Najszybszy internet ma zaś Rumunia, gdzie średnia prędkość łącza wynosi 72 Mbit/s. Dla porównania w Polsce jest to granica około 20 Mbit/s. To mniej niż wynosi wartość przeciętna dla całej Europy. Pierwsze miejsca rankingu stworzonego przez OOKLA prezentują się następująco:

 • Rumunia – średnia prędkość 72,40 Mbps,
 • Szwecja – 60,54 Mbps,
 • Litwa – 58,01 Mbps,
 • Holandia – 52,74 Mbps,
 • Dania – 47,95 Mbps,
 • Łotwa – 45,73 Mbps,
 • Francja – 44,40 Mbps,
 • Węgry – 42,68 Mbps.

Na 22. miejscu zestawienia znalazła się Polska z wynikiem na poziomie 25,37 Mbps. Za nami uplasowały się takie kraje jak Słowenia, Malta, Chorwacja, Włochy, Grecja czy Cypr. Sukces Rumunii na tle innych krajów europejskich wynika z tego, że stosunkowo późno zaczęto w tym kraju budowę infrastruktury technicznej niezbędnej do przyłączenia do sieci internetowej kolejnych użytkowników. Nie jest więc ona przestarzała. W Polsce wymaga już modernizacji, co pociąga za sobą wysokie koszty.

Już w 2013 roku w badaniu Net Index przeprowadzonym pomiędzy 3 listopada a 2 grudnia Rumunia uzyskała najlepszą notę wśród europejskich krajów na świecie. W badaniu udział wzięło 186 państw, a średnia szybkość łączy na świecie wynosiła 16,23 Mbps. Liderami zestawienia zostali:

 • Hongkong – prędkość internetu 70,57 Mbps,
 • Singapur – 53,69 Mbps,
 • Rumunia – 52,96 Mbps.

Jak widać, wynik Rumunii z roku na rok wzrasta. Kraj ten inwestuje w nowoczesne łącza, które mają objąć cały jego teren w najbliższym czasie.

Polska o stabilnej pozycji

W 2015 roku Akamai, jedna z największych na świecie firm zarządzających ruchem w sieci, opublikowała raport „State of the Internet” z najnowszymi danymi dotyczącymi prędkości internetu w poszczególnych krajach. Do światowej czołówki według Akamai należy Korea Południowa, gdzie średnia prędkość internetu stacjonarnego w I kwartale 2015 roku wyniosła 23,6 Mbps, co daje pierwsze miejsce w rankingu. Na drugiej pozycji znalazła się Irlandia z wynikiem 17,4 Mbps, a na trzecim Hongkong z 16,7 Mbps. Średnia światowa wynosi 5 Mbps, a dla Polski będzie to 9,8 Mbps, co daje nam 27. miejsce na świecie.

Patrząc na regiony Polski, na początku 2015 roku najszybszy internet do domu w sieci kablowej można było zamówić w Wielkopolsce. Światłowody zapewniały przepływowość na poziomie 0,5 Gbps. Dostęp do tak szybkiego internetu ma co piąty klient FTTH w Polsce.

Podobne wpisy:

Wybrane dla Ciebie

Każda kobieta uwielbia prezentować się elegancko. Wystarczy tylko spojrzeć ile czasu i starań przykładają one do makijażu, odpowiedniego dopasowania stroju