Shadow

Najlepsze malowidła w 3D? Zobacz trójwymiarowe graffiti, które zwala z nóg!

Graffiti 3D może sprawić, że każda ściana w mieście stanie się dziełem sztuki! Wystarczy przenieść ciekawe wzory na nudne dotąd budynki, by ożywić krajobraz i nadać mu nowego wymiaru. Zobacz kreatywne, trójwymiarowe malowidła uliczne, począwszy od realistycznych scen z życia, a na abstrakcji skończywszy.

Murale 3D coraz częściej pojawiają się ulicach całego świata. Nic dziwnego, dzięki wykorzystaniu perspektywy i iluzji optycznej, ma się wrażenie ich trójwymiarowości. W efekcie obraz nabiera przestrzenności i wydaje się ruchomy, przykuwa więc wzrok i staje się bardzo ciekawym elementem krajobrazu. Artyści mogą przenieść na ściany niesamowite motywy i graffiti, które tylko zachęcają do tego, żeby na chwilę przystanąć i na moment się zamyślić.

Wodospady 3D i dziury w asfalcie

Manfred Stader jest jednym z najbardziej znanych twórców street artu 3D. Pochodzi z Niemiec, a malować zaczął już w 1980 roku, kiedy to studiował sztukę w Städelschule we Frankfurcie nad Menem. Jakie motywy można spotkać w jego pracach? Artysta wykorzystuje popularny efekt dziury w asfalcie i umieszcza w niej a to podwodny świat, a to wykreowany z elementami starożytnymi czy literatury sci-fi. Nie brakuje również trójwymiarowych przedmiotów codziennego użytku jak choćby… filiżanki.

W zestawieniu nie może zabraknąć Julian Beever, artysty, który maluje swoje obrazy 3D zwykłą kredą. Jego prace pojawiły się już w 28 krajach, między innymi USA, Francji, Hiszpanii i Niemczech. Artysta tworzy iluzję załamań w chodniku, nie boi się też sięgać po motywy humorystyczne, na przykład z wpadającymi ludźmi do studni. Oprócz typowej sztuki ulicznej dającej rozrywkę często maluje dla największych koncernów reklamy trójwymiarowe na ulicach.

Gigantyczne owady wywołujące realne ciarki

Popularnym motywem pojawiającym się na ulicach jest rozstępująca się ziemia czy też asfalt zamieniający się w wodospad. Twórcy street artu nie poprzestają tylko na tym – lubią też szokować i sięgać po dość stresujące dla niektórych tematy, jakim są pająki czy inne owady. Portugalski artysta Sergio Odeith wręcz miłuje się w obrazach 3D przedstawiających ogromne owady, które mogą wywołać autentyczny niepokój u oglądających.

Zachwycające malowidło 3D w Katowicach

Jednak nie trzeba szokować, by wywołać określoną reakcję u przechodniów. Wyśmienitym przykładem muralu 3D – i to z polskiego podwórka! – jest ten powstały w Katowicach na rogu ulic 1 Maja i Dudy-Gracza. Przedstawia sterowiec lecący na południe, w stronę Doliny Trzech Stawów. Nie brakuje również wodospadu, który spływa na ulicę, oraz mężczyzny, który wspina się po drabinie do kobiety siedzącej na moście. Nie zabrakło również podwodnego świata.

Do stworzenia wielkiego muralu wykorzystano dwie ściany budynku i by docenić jego walory w pełni, należy się przejść obok budynku i obserwować go najlepiej z pewnej odległości. Wykonała go warszawska agencja Good Looking, która ma w swoim portfolio nie jeden mural 3d  w wielu miastach polski.

3D nadaje starym budynkom nowe życie

Na koniec mamy garść murali 3D, które zostały wykorzystane, aby ożywić stare elewacje. Kolejność jest zupełnie przypadkowa.

Przeczytaj także