Shadow

Na co zwrócić uwagę przy wyborze farby do włosów? Jak wybrać najlepszą?

Któż z nas nie lubi od czasu do czasu postawić na nowy kolor włosów. Pytanie zasadnicze jednak brzmi- jaka farba do włosów będzie odpowiednia? Czy farba z amoniakiem jest zawsze złym wyborem? Na co zwrócić uwagę przy wyborze farby? Poznajcie nasz krótki poradnik, który pomoże Wam dokonać właściwego wyboru.

Farba do włosów – trwała czy półtrwała? 

Decydując się na zakup farby do włosów należy zastanowić się nad tym, czy chce się postawić na trwałą koloryzację czy też półtrwałą. Warto tutaj dowiedzieć się, czym różnią się takie produkty. W salonach fryzjerskich często miesza się farby trwałe z półtrwałymi, np. gdy chce się uzyskać dodatkowe refleksy w intentywnych kolorach. Farba trwała to taka, która nie wypłukuje się mocno, w przypadku której po kilku tygodniach widoczny jest odrost. Farba półtrwała to rodzaj farby, która zmywa się po np. 20 myciach. Zatem z każdym myciem pigment staje się słabszy, a z czasem kolor całkiem się wypłukuje. Na pewno farba półtrwała sprawdza się, gdy chce się połączyć rozjaśnianie z intensywnymi refleksami. Będzie odpowiednim wyborem także wtedy, gdy chce się postawić na intensywny odcień, ale nie jest się przekonanym, czy będzie się chciało przy nim pozostać na dłużej. Farba trwała wymaga regularnego odświeżania koloru albo stosowania produktów takich jak maskara do retuszu odrostów.              

Jak dobrać odcień farby do włosów? 

Na pewno poza trwałością farby, należy dobrać odpowiedni odcień. Zwróć uwagę na to jaki jest kolor Twojej cery, włosów, oczu. Jeśli masz porcelanową cerę i chłodny typ urody, to takie odcienie możesz wybierać. Ciepłe tonacje skomponują się z ciepłym typem urody. Nie musisz jednak zamykać się na ciepłe kolory, gdy masz chłodny typ urody, bo zawsze możesz postawić na refleksy. Podobnie jest w przypadku ciepłego typu urody, np. brzoskwiniowej cery i chłodnych refleksów.      

Jakich składników unikać w farbie mając delikatne, cienkie włosy?  

Na pewno istotne znaczenie ma również skład, jaki ma farba do włosów. Warto wiedzieć, że farby do włosów bez amoniaku są polecane dla osób, które mają cienkie i delikatne włosy. Na pewno decydując się na takie farby można stawiać też na częstszą koloryzację. Gdy wybiera się farby, które zawierają amoniak, należy zwrócić uwagę na to, by zawierały także składniki rewitalizujące i wzmacniające, takie jak choćby witamina E, czy też filtr UV. Warto zaopatrzyć się w odżywkę do włosów po koloryzacji, która może być też częścią zestawu. Ważnym składnikiem w tym przypadku będą emolienty oraz humektanty. Zapewniające nawilżenie i zapobiegające utracie wody. Jeżeli włosy są zniszczone po zabiegach kosmetycznych warto zainwestować w maskę proteinowo-emolientowo-humektantową, jednak należy pamiętać, aby w składzie znalazła się hydrolizowana keratyna pochodzenia roślinnego. Do delikatnych włosów farbowanych warto wybierać szampony i odżywki o lekkiej formule np. na bazie kwasu hialuronowego. 

Odpowiednio dobrana farba do włosów sprawi, że koloryzacja będzie udana. Oczywiście jeśli nie masz właściwych umiejętności i nie jesteś pewna czy sama sobie poradzisz, zawsze możesz z zakupioną farbą udać się do salonu fryzjerskiego. Możesz też otrzymać tam porady dotyczące prawidłowej pielęgnacji włosów farbowanych. Pamiętaj, że na trwałość koloru wpływa też ekspozycja na słońce, dlatego stosuj kosmetyki z filtrem UV, choćby odpowiednie serum do włosów.          

Przeczytaj także