Praca zdalna stanowi naprawdę fajny sposób na to, aby po godzinach dorobić odrobinę albo całkowicie zrezygnować z etatu. Pamiętajmy jednak, że szukając zleceń, musimy wykazać się nie lada ostrożnością oraz uważać na tych, którzy tylko szukają przysłowiowego „jelenia”.
Nie bierz się za zlecenia „na wczoraj”.
Poważni ludzie raczej nie dają tego typu zleceń. Wyjątkiem są stali klienci, którzy są już godni zaufania. Jeśli jednak ktoś taki chce zapłacić „od ręki”, to czemu nie? Można się wówczas podjąć tego zadania. Musisz się wtedy jednak sprężyć i w szybkim tempie wykonać swoje obowiązki.
Uwaga na piszących z prywatnej skrzynki mailowej.
Dużo mniejsza jest szansa na to, iż zostaniesz oszukany przez firmę niż w przypadku osoby prywatnej. Starajmy się zatem dobrze dobierać zlecenia. Musimy liczyć się też z tym, że nawet firma może nas oszukać. Jednak, jak już wspomnieliśmy, z mniejszym prawdopodobieństwem.
Zlecenia od osób nie podpisujących się imieniem i nazwiskiem.
Takich zleceń unikaj. Jeżeli osoba, która do Ciebie pisze w ogóle się nie podpisuje, to stanowi to powód, aby zastanowić się nad jej wiarygodnością. Korespondencja mailowa ma spore znaczenie, ponieważ to właśnie w niej dobijamy interesu.
Prześwietl firmę, dla której masz pracować.
Oczywiście, najlepiej umówić się i spotkać osobiście. Wtedy można przedyskutować dalszą współpracę, porozmawiać o szczegółach oraz przede wszystkim – podpisać umowę. Uczciwe firmy zazwyczaj same starają się do tego dążyć, ponieważ chcą poznać osobę, która ma ich reprezentować zdalnie. Możliwości jest wiele. Wystarczy tylko prześwietlić internet, aby odszukać interesujące oferty pracy. Do każdej jednak musimy nauczyć się podchodzić z rozwagą.
Formalności to podstawa.
Z każdym nowym klientem powinna zostać podpisana umowa. Musi ona dotyczyć współpracy albo powinniśmy otrzymać formularz zamówienia. Jeżeli chodzi o drugą opcję, to zapisujemy tam najważniejsze rzeczy, które dotyczą naszej współpracy – to, czego zlecenie dotyczy, koszty itp. Następnie formularz należy odesłać i czekać na wiadomość zwrotną z podpisem.
Unikaj niezdecydowanych.
Jeżeli ktoś jest na etapie poszukiwania pracownika zdalnego, to musi wiedzieć co będziesz wykonywać, jak często oraz za jakie pieniądze. Należy to ustalić oczywiście na samym początku. Jeśli zauważamy, że zleceniodawca kręci i wyczuwamy jego nieszczerość, to wycofajmy się. Ważne jest to czy boi się formalności. Należy mieć na uwadze, że żadna godna zaufania osoba, nie odczuwa przed tym lęku. Wręcz przeciwnie – sama dąży do tego, aby wszystko zapiąć na ostatni guzik. Możesz ewentualnie wymagać zaliczki z góry bądź całego wynagrodzenia. W e- biznesie często zapłata z góry jest czymś normalnym. Niektóre branże jednak, jak na przykład copywritnig, nie praktykują tego.
W zdalnej pracy bardzo często zdarza się, iż zleceniodawca stara się zbić cenę. Nie bierz się więc za zlecenia dla kogoś, kogo na Ciebie nie stać. Idąc do sklepu nie targujesz się ze sprzedawcą prosząc, aby zszedł konkretnie z ceny. To tyczy każdej pracy. Nie warto obniżać za bardzo swoich stawek, ponieważ w między czasie może pojawić się klient, który zaoferuje więcej, a Ty nie będziesz mieć czasu na realizację zlecenia. Jeżeli komuś zależy na czasie – nie zaczeka.