Shadow

Mocne strony kobiet. Do czego mamy lepsze predyspozycje?

Różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami są od wieków jednym z częściej poruszanych tematów. Z jednej strony znajdujemy coraz więcej podobieństw między obydwiema płciami, a z drugiej mówi się, że różnic pomiędzy kobietą i mężczyzną jest diametralnie dużo. Jak więc jest naprawdę? Niestety jeszcze nie jesteśmy w stanie jasno odpowiedzieć na to pytanie. Jedno jednak jest pewne: klasyczny podział ról i obowiązków już dawno odszedł w odstawkę. Jak się okazuje, w wielu typowo „męskich” sprawach kobiety radzą sobie znacznie lepiej. Sprawdziliśmy w jakich.

Pierwszą różnicą, obok której nie można przejść obojętnie jest różnica w budowie ciała. Z pozoru kobiety wydają się delikatniejsze, słabsze i mniej odważne. Mimo tego, że panie mają mniej tkanki mięśniowej niż mężczyźni i nie są w stanie biec tak długo, jak płeć przeciwna, to jest wiele dyscyplin sportu, w których kobiety radzą sobie znacznie lepiej. Stereotypy mówią, że sport jest domeną mężczyzn, jednak z faktami nie można dyskutować. Jeździectwo, żeglarstwo, kręgle czy wspinaczka skałkowa to tylko wybrane dyscypliny, w których kobiety osiągają lepsze rezultaty. W tych dyscyplinach ważna jest odporność na ból i stres, zwinność, gibkość, koncentracja i wytrzymałość, których kobietom bez wątpienia nie brakuje.

Jeśli mimo to ktoś ma wątpliwości co do umiejętności kobiet na boisku lub w grach drużynowych i stolikowych, warto bliżej przyjrzeć się, jak dynamicznie rozwijają się te dyscypliny. Zainteresowanie sportem kobiecym z roku na rok rośnie i co ciekawe, coraz więcej dam nie boi się konkurowania z mężczyznami. Celina Lin, Adriene Rowsome czy Fatima Moreira de Melo to kobiety – mistrzynie, które zdobywają największe nagrody. Nie boją się walki i współzawodnictwa z mężczyznami, a dzięki swoim umiejętnościom, doświadczeniu i talentom, wygrywają. Tutaj płeć nie jest najważniejsza. Bardziej liczy się to, co potrafimy i co możemy osiągnąć.

Kolejną równie zaskakującą dziedziną, która okazuje się iście kobiecą domeną jest programowanie. Okazuje się, że panie znacznie lepiej radzą sobie z pracą programisty, jednak są w niej dyskryminowane…. ze względu na płeć! Umiejętności kobiet zostały sprawdzone podczas badań prowadzonych przez serwis GitHub. W badaniu wzięto pod uwagę 140 tysięcy zgłoszeń od kobiet i ponad 3 tysiące zgłoszeń od mężczyzn. Potwierdzono, że ponad 4% kobiet więcej uzyskało lepszą skuteczność i zaproponowało właściwe zmiany. Niestety serwis podkreśla również, że kobiety są dyskryminowane w środowisku programistycznym, a wiele firm nie chce ich zatrudniać ze względu na płeć.

Powszechnie wiadomo również, że kobiety znacznie lepiej radzą sobie z zarządzaniem zespołem i wydawaniem poleceń. Dlaczego? Przede wszystkim chętniej słuchają swoich współpracowników i podwładnych oraz starają się ich zrozumieć. Dodatkowym czynnikiem jest również coraz lepsze wykształcenie kobiet. Panie znacznie chętniej rozpoczynają kolejne studia, doszkalają się i biorą udział w licznych kursach. Chcą się rozwijać i nie boją się żadnych wyzwań. Istotną funkcję spełnia również wrodzona umiejętność do łatwego wyrażania emocji i uczuć. Kobiety dzięki temu więcej wiedzą oraz mogą szybciej i łatwiej rozwiązywać problemy zespołu, oraz podejmować trafne decyzje.

Można wiele mówić o predyspozycjach I unikalnych cechach kobiet. Pamiętajmy jednak, że podział na płeć nie jest najważniejszy i bardzo często okazuje się całkowicie bez sensu. Dziś kobiety pracują jako międzynarodowi kierowcy czy inżynierowie budów, a panowie doskonale sprawdzają się takich zawodach jak wychowawcza przedszkolny i florysta. Musimy przyjąć za normę to, że w kobietach jest pierwiastek męski, a w mężczyznach – żeński. Jakiekolwiek narzucanie wykonywanych zawodów i stylu życia zawsze będzie doprowadzało do nieporozumień i kłótni. Ważne jest, aby każdy w sobie odnalazł talenty, predyspozycje i umiejętności. To właśnie one doprowadzą nas do zadowolenia w życiu prywatnym i zawodowym, a płeć w tej sferze życia okaże się nieistotna.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.