120/90 mm Hg – tyle wynosi ciśnienie uznawane za wzorcowe (1). Niestety, wynik idealny pojawia się bardzo rzadko, a stresujący tryb życia dodatkowo zwiększa problemy. Co zrobić, kiedy okazuje się, że ciśnienie krwi jest zbyt wysokie?
Leki w drugiej kolejności
Specjaliści alarmują, że zbyt często przy problemach z nadciśnieniem od razu sięga się po leczenie farmakologiczne. Leki na niewiele się jednak przydadzą, jeśli ich zażywanie nie będzie łączyło się ze zmianą nawyków żywieniowych oraz bardziej higienicznym trybem życia.
Kontrola wagi ciała
Źródła medyczne są zgodne – utrzymanie właściwej wagi ciała znacząco wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Badania pokazują, że redukcja wagi (oczywiście, w przypadku nadwagi) o 10 kg obniża skurczowe ciśnienie krwi o 5-20 mm Hg (2).
Wskazuje się również, że szczególnie niebezpiecznym miejscem gromadzenia się tłuszczu jest talia. Podczas ćwiczeń należy więc zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie odpowiedniego poziomu tkanki tłuszczowej w tej partii ciała (3).
Regularne ćwiczenia
Kontrola wagi łączy się bezpośrednio z regularną aktywnością fizyczną. Już 30 minut ćwiczeń dziennie (lub przez większą część tygodnia) pozwala obniżyć ciśnienie krwi o 4-9 mm Hg (4). Należy jednak pamiętać, że osiągnięcie takiego rezultatu jest możliwe jedynie w przypadku konsekwentnych i regularnych treningów. W przeciwnym razie problem z nadciśnieniem może powrócić. Za najbardziej odpowiednie rodzaje aktywności przy problemach ze zbyt wysokim ciśnieniem uznaje się: spacery, bieganie, pływanie, taniec. Przed rozpoczęciem treningów warto porozmawiać z lekarzem na temat planowanej aktywności fizycznej, zwłaszcza w przypadku osób starszych.
Rozsądna dieta
Produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu – to podstawa diety osób walczących z wysokim ciśnieniem krwi. Oczywiście, nie jest łatwo zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe. Wiedzą o tym wszyscy, którzy – przez problemy ze zdrowiem – zostali do tego zmuszeni. Specjaliści sformułowali kilka przydatnych rad dla osób z nadciśnieniem, które chcą wprowadzić zmiany w sposobie odżywiania.
1. Prowadzenie dzienniczka żywieniowego – zapisuj, co, ile, kiedy i dlaczego jesz. Już tygodniowa obserwacja może przynieść zadziwiające efekty. Okazuje się, że często ilość spożywanych pokarmów jest większa niż zakładana.
2. Zwiększ stężenie potasu w spożywanych produktach – potas może zmniejszyć negatywny wpływ sodu na poziom ciśnienia. Jego najlepszym źródłem są: świeża żywność, owoce i warzywa, a nie suplementy diety.
3. Bądź rozsądnym konsumentem – warto poświęcić trochę czasu na przeczytanie etykiet i dobranie produktów najbardziej odpowiednich do ustalonej diety. Należy również rozważnie wybierać dania w restauracjach i barach.
Sięganie po farmakologię nie powinno być pierwszym krokiem w leczeniu nadciśnienia. Zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie zdrowego stylu życia wymagają wielu wyrzeczeń, jednak – jak pokazują badania i opinie specjalistów – warto w ten sposób zadbać o zdrowie.
1. Work and Blood Pressure [w:] http://www.medscape.com, dostęp: 08.10.2015
2. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze [w:] www.nadcisnienietetnicze.pl, dostęp: 08.10.2015
3.10 ways to control high blood pressure without medication [w:] www.mayoclinic.org, dostęp: 08.10.2015
4. Jw.