Shadow

Łuszcząca się skóra twarzy – pielęgnacyjne S.O.S.

Kondycja skóry twarzy może mieć duży wpływ na cały wizerunek. Ten rejon skóry pozostaje zawsze widoczny i może równie skutecznie dodawać uroku, co go odejmować, dlatego nie tylko kobiety są zainteresowane tematem pielęgnacji cery. Co robić, gdy skóra na twarzy nieestetycznie się łuszczy? To częsta oznaka poważnych błędów w pielęgnacji lub nawet całkowitego jej braku, a zwłaszcza podstaw, czyli odpowiedniego i regularnego nawilżania oraz złuszczania.

Dlaczego skóra na twarzy zaczyna się łuszczyć?

Łuszczenie się skóry twarzy może być dużym problemem estetycznym. Białe płatki odchodzącego naskórka mogą być wyraźnie widoczne na skórze, a jeśli problem jest rozwinięty, trudno je wszystkie usunąć prostymi zabiegami. Co odpowiada za takie zmiany? Najczęściej jest to brak odpowiedniego nawilżania cery lub pomijanie złuszczania martwego naskórka z pomocą peelingów.

Regularne nawilżanie skóry twarzy pozwala jej utrzymać równowagę hydrolipidową, naturalną barierę ochronną, która utrzymuje wodę w jej wewnętrznych warstwach. Dzięki temu zachowuje dobrą kondycję, elastyczność i miękkość. Kiedy zabraknie nawilżenia, skóra traci naturalną ochronę i staje się podatna na czynniki zewnętrzne. Szybko wysycha, a przesuszenie staje się widoczne na zewnętrznej warstwie naskórka jako łuszczące się płatki skóry.

Musisz jednak pamiętać, że łuszczenie się skóry do pewnego stopnia jest całkowicie naturalne. Skóra regularnie się odbudowuje i z czasem pozbywa martwego już naskórka ze swojej zewnętrznej warstwy. To dlatego cera wymaga regularnego, jednak nie zbyt częstego złuszczania.

Za łuszczenie się skóry twarzy mogą odpowiadać także inne czynniki takie jak:

  • podrażnienie skóry przez stosowanie zbyt silnych kosmetyków;
  • reakcja alergiczna na skład produktów nakładanych na skórę;
  • częsta ekspozycja na słońce bez stosowania kosmetyków z filtrem;
  • niedobory cennych składników odżywczych odpowiedzialnych za kondycję skóry;
  • przemęczenie lub osłabienie organizmu w wyniku choroby bądź przyjmowanych leków;
  • przewlekłe schorzenia skóry takie jak atopowe zapalenie skóry.

Pamiętaj o regularnym nawilżaniu cery!

Sucha skóra twarzy potrzebuje szczególnie silnego nawilżenia. Kosmetyki o skoncentrowanym składzie pełnym substancji nawilżających i odbudowujących barierę hydrolipidową skóry warto stosować szczególnie na noc. To właśnie w nocy, kiedy Ty odpoczywasz, Twoja skóra silnie się regeneruje. Serum lub krem nawilżający nakładaj zawsze na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy po demakijażu.

Najczęściej łuszczenie się skóry wynika z nieodpowiedniego, zbyt rzadkiego albo nieregularnego nawilżania, które prowadzi do przesuszenia. Sucha cera jest szczególnie podatna nie tylko na łuszczenie, ale także podrażnienia, utratę elastyczności czy powstawanie zmarszczek. Chcąc tego uniknąć, nie pomijaj nawilżania przy codziennej rutynie pielęgnacyjnej, i to niezależnie od typu Twojej cery.

Złuszczanie martwego naskórka to obowiązkowy krok pielęgnacji

Za łuszczenie się cery może odpowiadać nieodpowiednie korzystanie z peelingów lub całkowite pomijanie tego kroku podczas pielęgnacji skóry. Tymczasem złuszczanie to, tuż obok nawilżania, kolejny krok pielęgnacji obowiązkowy dla cery każdego typu i w każdym wieku.

Peelingi do twarzy dzielą się na dwa rodzaje: produkty z drobinkami trącymi nazywane peelingami mechanicznymi oraz peelingi enzymatyczne, które złuszczają martwy naskórek przez wysoką zawartość substancji czynnych. Tradycyjne drobinki trące są skuteczne, jednak peelingi mechaniczne mogą podrażniać skórę wrażliwą. Dla cery podatnej na podrażnienia lepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny, który działa delikatniej.

Z peelingów zaleca się korzystać średnio raz w tygodniu. Jeśli będziesz złuszczać naskórek rzadziej, przed kolejnym zabiegiem możesz zauważyć białe płatki skóry na jej powierzchni. Zbyt częste złuszczanie naskórka natomiast może prowadzić do podrażnień.

Przeczytaj także