
Skóra z niedoskonałościami niewątpliwie nie prezentuje się dobrze. Jednocześnie jest przyczyną wielu kompleksów, szczególnie gdy zmiany są naprawdę widoczne. Kluczową rolę odgrywa nie tylko pielęgnacja, ale też dieta. Dziś podpowiemy Wam, jak powinny one wyglądać.
Jaką dietę wybrać przy skórze skłonnej do gromadzenia sebum?
Odpowiednio dobrana dieta ma duży wpływ na poprawę jakości skóry. Trzeba jednak pamiętać, że musi ona być również w pełni zbilansowana. Kluczem do sukcesu jest duża ilość warzyw, które są pełne witamin i składników odżywczych. Natomiast z diety należy całkowicie wyeliminować jedzenie smażone, bardzo przetworzone czy tzw. błyskawiczne. Aby poprawić stan skóry, trzeba włączyć dwa ważne składniki mineralne. Są to pierwiastki takie jak cynk i siarka. Regulują one wydzielanie sebum i zapobiegają powstawaniu nowych niedoskonałości. Każdy z tych minerałów znajdziemy w chudym mięsie np. wołowym, a także kiełkach, pestkach dyni oraz owocach morza. Należy też sięgnąć po fasolę i ryby morskie. Nie zapomnijcie pić przynajmniej od 1,5 do 2 litrów wody. Poza nią trzeba też sięgać po soki owocowo-warzywne czy owocowe. Jednak nie można wybierać tych z koncentratu. Najlepiej sprawdzą się tłoczone na zimno, które zachowują najwięcej wartości odżywczych i witamin. W diecie nie może zabraknąć błonnika, dzięki któremu pozbędziecie się z organizmu toksyn i wyregulujecie pracę metabolizmu. Możecie sięgnąć po ocet jabłkowy, który wystarczy rozcieńczyć z wodą czy siemię lniane.
Wybierz świadomie kosmetyki
Uszkodzona bariera hydrolipidowa skóry a trądzik to częsta zależność. Dlatego też trzeba sięgnąć po kosmetyki, które silnie ją odbudowują. Niewątpliwie bardzo dobrze sprawdzą się te o działaniu nawilżającym. Warto wybrać choćby kwas hialuronowy, olej kokosowy, koenzym Q10, a także niacynamid. Możecie zdecydować się np. na zastosowanie zarówno serum, jak i kremu, gdyż wzajemnie się uzupełniają. Serum wnika w głębokie warstwy skóry, natomiast krem zabezpiecza zewnętrzną warstwę skóry przed utratą wody. Sięgnijcie po kremy i sera zawierające skwalan, który buduje film lipidowy, podobnie zresztą jak ceramidy i kwasy tłuszczowe. Wnikają one w warstwę międzykomórkową lipidów. Przypominamy, że odbudowa bariery hydrolipidowej może potrwać nawet około miesiąc.
Brak demakijażu – dlaczego jest tak niebezpieczny dla skóry trądzikowej, skłonnej do gromadzenia sebum?
Niewłaściwie wykonany demakijaż bądź co gorsza jego brak może naprawdę pogarszać kondycję skóry. Dochodzi do produkcji jeszcze większej ilości sebum, zatykania porów i powstania nowych niedoskonałości. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że prawidłowe wykonanie demakijażu wcale nie jest czasochłonne. Wystarczy tylko jeden kosmetyk, jakim jest płyn micelarny, by uzyskać najlepszy efekt. W jego składzie znajdziemy naprawdę dużą ilość miceli, które wnikają w głąb skóry i usuwają nawet bardzo mocny, czy wodoodporny make up. Jednocześnie micele usuwają też zanieczyszczenia, a przy tym nie naruszają delikatnej warstwy hydrolipidowej. Płyn micelarny może być częścią tzw. suchej rutyny pielęgnacyjnej, a więc takiej bez użycia wody. Nie trzeba go zmywać. Ponadto nie jest konieczne po jego użyciu stosowanie toniku, a mimo wszystko skóra pozostaje oczyszczona, odświeżona i ma neutralne pH.