Shadow

Leczenie protetyczne – na czym polega?

woman-674978_1280

Piękne uzębienie to marzenie każdego z nas. Wybielanie jest często stosowanym zabiegiem, ale to nie zawsze wystarczy, aby mieć piękny uśmiech. Niestety czasami mamy do czynienia z ubytkami. Luka powstała w uzębieniu nie tylko nadaje efekt szpecący, ale powoduje ryzyko utraty sąsiadujących zębów. Leczenie protetyczne ma na celu uzupełnianie pojedynczych lub mnogich braków. Oprócz tego ma za zadanie korygować niedoskonałości kształtu zębów. Odbywa się to przy użyciu koron i mostów porcelanowych. Drugie rozwiązanie stanowi stałe wypełnienie osadzone w jamie ustnej. Gwarantuje ono estetyczny wygląd oraz komfort użytkowania. Należy pamiętać, aby powstałe luki uzupełniać możliwie jak najszybciej. W innym wypadku, sąsiadujące zęby zaczną się obracać, przesuwać, a nawet wypadać.

Zastosowanie odpowiedniej protezy

Utrata zębów może być źródłem kompleksów, powodów do unikania spotkań towarzyskich i braku uśmiechu. Mimo regularnych wizyt w salonie dentystycznym, częstego szczotkowania i prawidłowej diety, z czasem będziemy zmuszeni do zastąpienia naszych naturalnych zębów protezą. Może być ona stała lub ruchoma. Ta pierwsza charakteryzuje się zdecydowanie większym komfortem użytkowania i starcza na wiele lat. Obydwa produkty dają jednak wrażenie naturalnego uśmiechu i prawidłowej dykcji. Możliwe jest również zastosowanie implantów. Rodzaj uzupełniania jest zależny od wielu istotnych czynników. Należy do nich wiek, możliwości finansowe, miejsce ubytku oraz oczekiwania pacjenta. Ważna jest również postać zgryzu. Czasami, w celu podjęcia prawidłowej decyzji, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG.

Najbardziej stabilne protezy

Pacjent może zdecydować się na protezę akrylową lub szkieletową. Ta pierwsza jest o wiele bardziej popularna, głównie ze względu na atrakcyjną cenę. Niestety jej użytkowanie może przynieść niekorzystne skutki. Podczas noszenia, jest ona oparta o dziąsła i błonę śluzową. Prowadzi to do ucisku kości, znajdującej się pod nimi. Z czasem kość zanika i dobór następnej protezy staje się coraz trudniejszy. Z tego powodu, bardziej zalecanym produktem jest ten o konstrukcji szkieletowej. Nie osiada on na błonie śluzowej. Należy jednak zaznaczyć, że mogą go stosować jedynie ci pacjenci, u których wystąpił częściowy brak uzębienia. Proteza szkieletowa jest wykonana z metalu, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką stabilnością i wytrzymałością.

Aplikacja koron

W celu szybkiego odbudowania korony, stosuje się wkłady koronowo-korzeniowe. Ich zadaniem jest wzmocnienie struktury korzenia. Zęby z zaaplikowanymi nakładkami mogą być wykorzystane jako filary do oparcia konstrukcji protetycznych. Zazwyczaj są wykonane ze stopów chromoniklowych, złota, tytanu czy tlenku cyrkonu. Dentarama oferuje także korony porcelanowe i pełnoceramiczne.

Estetyka jamy ustnej jest bardzo ważna. Należy dokładać wszelkich starań, aby uśmiech dobrze się prezentował. Obecnie istnieje wiele sposobów na to, aby eliminować szpecące luki. Dentarama oferuje mosty, protezy czy odbudowę zęba po leczeniu kanałowym. Pamiętajmy, że wygląd uzębienia jest w dużej mierze uzależniony od naszych nawyków żywieniowych i trybu życia. Zaleca się unikać kawy, papierosów i czerwonego wina oraz pamiętać o regularnym szczotkowaniu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *