Shadow

Koncentracja jako umiejętność, którą warto ćwiczyć.

Koncentracja uwagi jest niezbędna w domu, w przedszkolu i szkole oraz na podwórku. Jest bardzo istotna podczas czynności, które wykonujemy codziennie, podczas zabaw oraz w trakcie robienia ważnych dziecięcych prac. Dużo się o niej słyszy i mówi. Czy jednak ktoś zastanawiał się czym tak właściwie jest?

Koncentracja uwagi.
Stanowi ona umiejętność do skupiania się oraz utrzymywania uwagi na zadaniach, które zostały wcześniej określone. Konieczna jest podczas wszystkich działań, które zostały zaplanowane. Warto zwrócić uwagę na to, iż nabywamy ją stopniowo w toku życia człowieka. U najmłodszych występuje ona mimowolnie, czyli na przykład przyciągana bez ich woli. Z kolei uwaga kierowana ma swój rozwój nieco później, bo od 3 roku życia, a następnie przez wiek przedszkolny oraz wczesnoszkolny. To właśnie dzięki niej potrafimy kierować swoją uwagą oraz zauważać i robić to, co jest dla nas istotne w konkretnym momencie.

Do czego potrzebujemy koncentracji?
Niewątpliwie jej główną funkcją jest to, iż nastawiona została na osiągnięcie celu, rozwiązywanie problemów albo zrozumienie jakiegoś ważnego zadania. Posiadanie wysokiej umiejętności koncentracji, wiąże się z polepszeniem pamięci, logicznym myśleniem oraz zdolnościami przestrzennymi.

Co wpływa na koncentrację?

  • Przerwy.

Odpoczynek jest bardzo ważny i nawet jeśli miałby być krótki – jest wskazany.

  • Pozytywne nastawienie i motywacja.

Jest to warunek konieczny, który należy włożyć w realizację zadania.

  • Dystraktory.

Stanowią je wszelkiego rodzaju bodźce, które wpływają na odciągnięcie uwagi od tego, na czym chcemy się skupiać. Starajmy się unikać włączonego radia, telewizora oraz jaskrawych kolorów w pokoju.

  • Dieta.

Zdrowe odżywianie, jak i picie odpowiedniej ilości wody, jest niesamowicie ważne. Dbajmy o swój organizm, jedzmy regularnie, smacznie i przede wszystkim – zdrowo.

  • Ćwiczenia.

Koncentracja może zostać usprawniona przy pomocy odpowiednich ćwiczeń. Im więcej trenujemy, tym czujemy się bardziej zdrowi.

  • Sen.

Niewątpliwie, kiedy jesteśmy wyspani oraz wypoczęci, to osiągamy bardziej korzystne efekty.

Czy koncentrację można ćwiczyć?
Z całą pewnością jest to umiejętność, którą możemy trenować. Tak naprawdę warto uczyć jej swojego dziecka, ponieważ z upływem lat, osiągnąć można oczekiwane efekty. Koncentracja polega na skupieniu uwagi oraz skierowaniu jej na bodźcach, które zostały określone. Występuje ona pod wpływem działania człowieka, które jest świadome oraz ukierunkowane. Należy ją usprawniać, jak i trenować. Dlatego właśnie można nauczyć się kierować swoją uwagę, poprzez ćwiczenia. Naprawdę warto tego typu ćwiczenia włączyć w rytm codzienności oraz regularnie powtarzać. Zadania muszą być urozmaicone oraz interesujące. Ich charakter powinien być zarówno w postaci treningów fizycznych, ale również umysłowych. Ćwiczenia mają bardzo pozytywny wpływ na koncentrację, usprawniają ją i dlatego właśnie ćwiczenie jej warto zacząć już u kilkumiesięcznego malca. Wtedy dziecko od początku będzie miało trenowaną pamięć i późniejsze życie stanie się prostsze.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *