Shadow

Kobiety ruszają w stronę IT!

Z badań Komisji Europejskiej wynika, że w branży IT spośród wszystkich specjalistów tylko 19% to są kobiety! Statystyki na kolejny rok też nie są aż tak zachęcające- do początku 2017 roku liczba ma się zwiększyć o nie więcej niż 6%! Sami znawcy jednak, mimo nieprzychylnych statystyk, wróżą paniom w IT świetlaną przyszłość. Skąd takie przekonanie?

Już za klika lat pracowników działu IT będzie zdecydowanie brakować. Wraz z rozwojem technologii wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów- właśnie dlatego zdominowana do tej pory branża cyfrowa zacznie stopniowo ulegać zmianom. Zmiany generować będzie nie tylko zmieniający się rynek pracy ale także determinacja Pań, które chcą realizować się w branży. Konkretne działania, ambicje i wytrzymałość- niezbędne cechy w zawodzie programisty czy specjalisty branży IT- to właśnie na ich brak nie mogą narzekać Panie.

Mama czy programistka?

„Mama w IT” to jeden z projektów, który ma na celu łamać stereotypy dotyczące kobiet w branży komputerowej. W ramach projektu Fundacja Rodzina i Przedsiębiorczość zostały ufundowane kursy przygotowujące do egzaminu ISTQB Certified Tester Foundation Level – to dzięki niemu Panie będą mogły się spełniać na stanowisku testera oprogramowania. „Mama w IT” jest dla mam, której po dłuższej przerwie spowodowanej macierzyństwem chcą udoskonalić posiadane już umiejętności bądź też zacząć coś kompletnie nowego. Projekt jest niesamowicie ważny- nie tylko przełamuje on bariery płynące z zapotrzebowania na rynku pracy ale także z tym co czują kobiety- odrzuceniem na tym rynku.

IT przyjazne mamom

Największym problem z łączeniem macierzyństwa i kariery zawodowej to odpowiednio elastyczny grafik- na szczęście coraz więcej pracodawców branży IT oferuje młodym mamom właśnie taką opcję. Nie raz możemy się spotkać z pracą zdalną z domu, kursach czy szkoleniach podczas urlopu macierzyńskiego, które ułatwią późniejszy powrót do pracy. Nie rzadko też w większych miejscach pracy znaleźć możemy przedszkola czy wydzielone strefy zabaw dla maluchów z wykwalifikowanym opiekunem.

Prawo pracy też sprzyja rodzicom- edukacja w stronę świadomości prawnej jest ważnym elementem wspierania mam.

Pracodawca

Kobiety w branży IT są jak najbardziej docenianie przez swoich pracodawców- zarząd chce zatrudniać Panie. Wiadomo przecież, że odbiorcami zagadnień IT są urozmaicone grupy- czy to Panie, czy Panowie w różnym wieku. Im więcej różnorodności w zespole, tym zespół bogatszy o perspektywy czy pomysły.

Jak widać, rynek IT czeka z otwartymi rękoma na kobiety. Teraz pytanie jak zachęcić Panie do edukacji w stronę tego rynku? Wiadomo, ziarenko ciekawości trzeba już zasiać w młodym wieku- pomyślmy przecież ilu małych dziewczynek-geniuszy można by nazbierać, gdyby tylko pokazać im świat algorytmów, funkcji czy baz danych. Niestety, na ten moment świat IT często jest synonimem męskiego świata ale z odpowiednim zacięciem my, kobiety- możemy wprowadzić inne Panie do branży i pomóc im rozwijać skrzydła.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *