Shadow

Klocki konstrukcyjne w życiu dziecka. Dlaczego warto się nimi bawić?

klocki-konstrukcyjne-w-zyciu-dziecka-dlaczego-warto-sie-nimi-bawic

Klocki to rodzaj zabawki o niezwykle wszechstronnym wpływie na ogólny rozwój dziecka. Oddziałują na wyobraźnię, kształtują sprawność manualną, poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową dziecka. To jednak nie jedyne korzyści zabawy klockami. Dowiedz się, na co jeszcze wpływa ta forma zabawy.

Rozwojowy charakter zabawy klockami

Zabawa klockami konstrukcyjnymi ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. W dużym stopniu wpływa na rozwój funkcji poznawczych i intelektualnych, koordynację wzrokowo-ruchową, wyobraźnię przestrzenną, umiejętności komunikacyjne oraz społeczno-emocjonalne. W trakcie zabawy, dziecko rozwija umiejętność prawidłowego chwytu, zręczność oraz precyzję ruchu. Podczas zabawy klockami, dziecko poznaje również, czym są związki przyczynowo-skutkowe, a także poszerza wiedzę o otaczającym je świecie poprzez udawanie i naśladowanie motywów znanych mu z otoczenia.

Jak podkreśla ekspert od klocków w COBI.pl: W przypadku klocków konstrukcyjnych niezwykle istotny jest również fakt, iż zabawa klockami stanowi doskonały sposób na rozwój społeczny dziecka. Wspólna zabawa z rówieśnikami nie tylko uczy dziecko zasad współdziałania w grupie, ale również pobudza jego wyobraźnię oraz usprawnia intelekt dziecka, co jest elementem niezbędnym do rozwijania zdolności dzielenia się czy współpracy.

W służbie kreatywności i wyobraźni

Takie zdolności jak kreatywność i silnie rozwinięta wyobraźnia są wysoce pożądane we współczesnym świecie, a zabawa klockami w naturalny sposób je rozwija. Ta forma pozwala bowiem dziecku na wymyślanie i tworzenie zupełnie nowych budowli, zgodnych z jego wizją. Alternatywną opcją, jaką zapewniają klocki konstrukcyjne, jest budowanie projektów według określonej instrukcji. Wtedy też, dodatkowo, dziecko ma możliwość trenowania zdolności koncentracji oraz umiejętności tworzenia konkretnych konstrukcji krok po kroku.

Warto również podkreślić, iż klocki to zabawki uniwersalne, odpowiednie zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek w różnym przedziale wiekowym. Każde z nich może wykorzystać pokłady swojej wyobraźni w dowolny sposób po to, by stworzyć niepowtarzalne budowle.

w-sluzbie-kreatywnosci-i-wyobrazni

Zdj. Ranczo Action Town seria klocków od Cobi.

O znaczeniu klocków w skrócie

Zabawa klockami konstrukcyjnymi:

  • rozwija zdolności manualne,
  • poprawia zdolność koncentracji,
  • ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową,
  • rozwija wyobraźnię i kreatywność,
  • uczy zasad dzielenia i współdziałania.

Dodatkowo, w trakcie wspólnej zabawy, można nauczyć dziecko:

  • rozróżniania kolorów,
  • rozpoznawania kształtów,
  • relacji przestrzennych,
  • klasyfikowania rozmiarów,
  • liczenia.
Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *