Shadow

Karnisze pojedyncze – 4 powody, dla których warto zamontować je w mieszkaniu

Dekoracje okienne od zawsze były popularne i to zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych czy gospodarstwach domowych. Niezależnie od miejsca, ozdobne i stylowe rolety czy zasłony stanowiły nie tylko doskonałą ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, ale również nadawały wnętrzu świeży wygląd. Choć jeszcze kilka lat temu to właśnie rolety stanowiły główny wybór w kwestii praktycznej osłony okna, to obecnie karnisze znów stały się niezwykle popularne. Poznaj powody, dla których warto zamontować karnisze pojedyncze w swoim mieszkaniu.

Karnisze pojedyncze – praktyczne rozwiązanie sprawdzające się w różnych warunkach

Choć to właśnie rolety doskonale nadają się do osłony przed światłem słonecznym w okresie letnim czy wzrokiem sąsiadów i przechodniów (zwłaszcza jeśli mieszka się na parterze), to jednak karnisze powróciły do łask. Głównie dzięki nieco zmienionej formie i kilku dodatkowym rozwiązaniom, które sprawiły, że karnisze, a co za tym idzie firany i zasłony, stanowią idealne uzupełnienie wystroju wnętrza. Karnisze pojedyncze to specjalny rodzaj takiego rozwiązania, który pozwala na zastosowanie albo firan, albo zasłon. Tradycyjne karnisze miały po dwa profile, jednak znacząco odbijało się to na estetyce i nierzadko powodowało problemy podczas użytkowania. Przesunięcie zasłony automatycznie powodowało ruch firanki, przez co spadał komfort użytkowania takich karniszy.

Konstrukcja z jednym profilem pozwala na zastosowanie dowolnej tkaniny, nadając pomieszczeniu nowy wygląd i wpuszczając do pokoju tyle światła, ile będą chcieli domownicy. Będzie to szczególnie ważne w okresie letnim, gdy promieniowanie słoneczne jest wyjątkowo intensywne. W zależności od koloru tkaniny, pokój można rozświetlić lub zaciemnić, podkreślając styl danego pomieszczenia. Jasny materiał doskonale sprawdzi się, gdy chce się rozświetlić pokój, z kolei ciemniejsza tkanina nada się do jasnych wnętrz lub tych, które w ciągu dnia są poddawane działaniom intensywnego promieniowania słonecznego.

Z czego wykonane są współczesne karnisze pojedyncze?

Jako że karnisze pojedyncze mają jeden profil, to wspornik nie musi być aż tak długi, jak w przypadku konstrukcji podwójnych, co pozwala na większą dowolność w kwestii doboru profilu, na którym zostaną zawieszone żabki. Zazwyczaj nie ma jasnych reguł w kwestii doboru materiału wspornika i profilu, a wszystko zależy od gustu domowników. Często jednak użytkownicy decydują się na jednolity materiał, by zachować jedność stylu. Na stronie https://www.karnix.pl/karnisz-pojedynczy.html znaleźć można karnisze pojedyncze wykonane z mosiądzu, stali nierdzewnej czy drewna z dodatkowymi, metalowymi ozdobami.

Duże znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o względy estetyczne, ma również kształt profilu. Popularne są karnisze, które w swoim przekroju mają koło, jednak coraz częściej znaleźć można również te “prostokątne” czy “kwadratowe”. W przestrzeniach biurowych widuje się również karnisze pojedyncze wykonane z PCV, które znaleźć można na stronie renomowanego producenta karniszy firmy KArnix https://www.karnix.pl. Do nich idealnie pasują zasłony przesuwne w formie paneli, które spotkać można m.in. w szkołach lub innych budynkach użyteczności publicznej.

Przeczytaj także