Shadow

Kąpiel niemowlaka – o czym warto pamiętać?

Pojawienie się w domu długo oczekiwanego dziecka to ogromna radość i nadzwyczajne przeżycie. Wykonywane zabiegi pielęgnacyjne sprawiają przyjemność, przy czym najmilszym z nich jest kąpiel niemowlaka.

Kto i kiedy powinien kąpać niemowlaka?

Idealnym rozwiązaniem byłaby sytuacja, gdyby oboje rodzice mogli równocześnie uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Jest to szczególnie ważne w czasie pierwszej kąpieli w domu, jednak nie zawsze okazuje się możliwe. W końcu nadchodzi codzienność i najczęściej jedno z rodziców kąpie dziecko.

Niezależnie od tego, czy jest to mama czy tata, warto przestrzegać pewnych ściśle określonych reguł, a co więcej, jeśli się sprawdziły, unikać częstego ich zmieniania. Chodzi przede wszystkim o organizowanie kąpieli niemowlaka i porę jej wykonywania. Gdy te same czynności pojawiają się cyklicznie, mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka, sprawiają, że zaczyna się ono do nich przyzwyczajać, a w konsekwencji wyrabia u pociechy określone nawyki.

Kąpiel niemowlaka powinna być przygotowywana spokojnie, z odpowiednim wyprzedzeniem, ułożeniem wszystkich potrzebnych rzeczy na właściwym miejscu. Są to ubranka do przebrania, ręcznik, pieluszka, myjka oraz inne akcesoria. Dzieci uwielbiają zabawy, także w kąpieli. Byłoby wskazane uatrakcyjnienie im kąpieli za pomocą pływających kaczuszek lub innych maskotek.

Wanienka ze stojakiem, czyli kilka słów na temat komfortu kąpieli niemowlaka

W książkach, które są poradnikami dotyczącymi pielęgnowania niemowląt, można znaleźć wiele wskazówek na temat kąpania. Warto się z nimi zapoznać, jednak nie należy podchodzić do nich zbyt rygorystycznie. Na pewno dobrze by było skorzystać z cennej porady i zaopatrzyć się jeszcze, przed urodzeniem dziecka, w wanienkę ze stojakiem.

Mamy, które obecnie są babciami, nie znały takiego udogodnienia, jakim jest współcześnie wanienka ze stojakiem. To innowacyjne rozwiązanie okazuje się korzystne przede wszystkim dla osoby, która kąpie niemowlaka. Nie ulega wątpliwości, że stojąca pozycja w trakcie wykonywania tego zabiegu pielęgnacyjnego ma ogromne znaczenie dla jej kręgosłupa. Jest to tym bardziej istotne, iż kąpiel niemowlaka odbywa się przez wiele miesięcy, więc wanienka ze stojakiem to po prostu zapewnienie sobie wygodnej pozycji, bezpieczeństwa dziecku, a co za tym idzie, komfortu psychicznego kąpiącej je osobie.

Warto jednocześnie podkreślić, że wanienki ze stojakiem są bardzo różnorodne, kolorowe, mają wiele ciekawych kształtów, a ich niekwestionowaną zaletą są walory użytkowe. Rodzice dostrzegają je dopiero wówczas, kiedy niemowlak zaczyna zabawy w kąpieli, staje się ruchliwy, kopie nóżkami. Wtedy szczególnie trzeba troszczyć się o jego bezpieczeństwo, a wanienka ze stojakiem ułatwia to zadanie. Można ją też ustawić w dowolnym pomieszczeniu (na przykład, gdy łazienka jest zbyt mała).

Na koniec jeszcze niezwykle ważna uwaga: w czasie wyjmowania z wody należy dziecko mocno trzymać, najlepiej przy swoim ciele, żeby nie wyślizgnęło się z rąk. Kąpiel niemowlaka – poza niepodlegającą dyskusji przyjemnością – musi być bezpieczna.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *