Shadow

Jeść kolację w domu czy na mieście?

Coraz popularniejsze w Polsce staje się jedzenie na mieście. Według niedawnych badań przeprowadzonych na zlecenie jednej ze stacji radiowych, na mieście jada nawet 15% Polaków. Jednym z najczęściej wybieranych dań jest pizza – preferuje ją ponad połowa ankietowanych, dzięki czemu to włoskie danie wyprzedziło tak popularne hot-dogi czy hamburgery.

Dokąd na pizzę?

Znalezienie pizzy w Polsce nie stanowi większego problemu ponieważ to włoskie danie dostępne jest prawie na każdym kroku. Pełno w kraju nad Wisłą zarówno markowych pizzerii, prowadzonych pod szyldem znanych na całym świecie sieci, jak również mniejszych lokali, prowadzonych przez lokalne firmy. Niestety, kłopot z pizzą w Polsce polega na tym, że znalezienie restauracji w której serwowana pizza będzie rzeczywiście smaczna, nie należy do łatwych zadań.

Pizza na kolację? Wbrew pozorom, wcale nie musi to być zły wybór! Co ważne, nawet jeżeli jesteś na diecie to zamówienie pizzy nie będzie złą decyzją. Wiele restauracji serwujących pizzę posiada w swoim menu informacje dotyczące ilości kalorii w każdym daniu – wszystko możesz łatwo sprawdzić i obliczyć, czy konkretne danie odpowiada Twojemu planowi żywienia.

Po czym poznać dobrą pizzę?

Po tym jak smakuje! To oczywiście żart, ponieważ o gustach się nie dyskutuje. Warto jednak wiedzieć, że aby przygotować obiektywnie dobrą pizzę konieczne jest spełnienie kilku warunków, o których więcej słów poniżej.

W pizzy najważniejsze jest ciasto. To właśnie odpowiednie jego przygotowanie ma największy wpływ na smak tego dania. Aby ciasto mogło rzeczywiście poprawnie się uformować, należy je przygotowywać przez 36 godzin – nie trzeba chyba nikomu wspominać o tym, że w pizzeriach oferujących dania w wyjątkowo niskich cenach raczej trudno tego oczekiwać? Co by nie mówić, odpowiednie przygotowanie ciasta tanie nie jest, a na dodatek pamiętać trzeba o wybraniu odpowiedniej mąki. Doświadczeni kucharze twierdzą, że najlepsza do tego celu jest mąka pszenna, ze sporą zawartością glutenu.

A skoro już o kucharzach mowa, to nie sposób nie wspomnieć o tym, że zatrudnienie dobrego specjalisty również kosztuje (zresztą, jak w każdej branży). Owszem, samo przyrządzanie pizzy nie należy może do przesadnie skomplikowanych czynności, ale wymaga sporej wiedzy na temat poszczególnych działań.

W przypadku pizzy wyjątkowo istotny jest również odpowiedni dobór składników. Pod żadnym pozorem nie powinno się na tym oszczędzać, jak to nieraz robią tańsze lokale, szumnie określane mianem pizzerii. Niskiej jakości dodatki z pewnością odbiją się na smaku samego dania – trudno bowiem oczekiwać, że warzywa sprzed pół roku czy szynka pepperoni z niską zawartością mięsa zapewnią jakieś nadmiernie dobre wrażenia smakowe.

I jeszcze jedno. W pizzy bardzo istotny jest ser. W dobrych lokalach stosuje się gatunek mozzarella Galbani. To składnik, który od zarania dziejów stosowany jest przez włoskich mistrzów przyrządzania pizzy.

A może pizza w domu?

Zjedzenie pizzy w domu to również całkiem niezły pomysł, szczególnie jeżeli brakuje czasu na szukanie dobrej pizzerii, a w okolicy takich brakuje. Pizza online dostępna jest w tak samo szerokim wyborze smaków i dodatków jak to ma miejsce w lokalach, a przy tym jej zakup nie wymaga nawet wstawania z fotela. Co ważne, często istnieje nawet możliwość uregulowania opłaty za pizzę online za pośrednictwem tej samej strony internetowej na której dokonywane są zakupy. Nie ma zatem konieczności posiadania gotówki przy sobie. Idealne rozwiązanie, gdy brakuje czasu na spacer do bankomatu (doskonale znają to choćby osoby pracujące w domu).

Pizza w domu zamiast w lokalu może być również dobrym wyborem na spokojny wieczór we dwoje. To niby truizm, ale w pizzerii często jest po prostu głośno, a nieraz bywa tak, że ma się ochotę porozmawiać lub zwyczajnie spożyć posiłek w ciszy.

Podsumowując…

Dywagacje na temat tego co jest lepsze – kolacja w domu czy na mieście – przypominają trochę dyskusję o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy. Kupując w znanej restauracji pizzę online z dostawą do domu zyskuje się jednak pewność dobrego smaku, z czym różnie bywa w małych, nieznanych lokalach.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *