P7260331

Ludzie coraz częściej decydują się na przygarnięcie do domu jakiegoś zwierzaka. Taka decyzja ma mnóstwo zalet: pupile uczą nas i nasze dzieci odpowiedzialności, dają poczucie bezpieczeństwa, są wierne, przyjacielskie, a przede wszystkim dotrzymują towarzystwa osobom samotnym.

Zanim jednak zdecydujemy się na jakiekolwiek zwierzątko, zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę i czy mamy dla niego odpowiednie warunki mieszkaniowe.

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych domowych zwierząt jest pies. I nic dziwnego – psy są bardzo przyjacielskie, wierne i oddane. Ale wychowanie tego czworonoga to nie tylko przyjemności – to także opieka i obowiązki -> o pielęgnacji psa poczytacie tutaj.

Zaraz po piesku decydujemy się na kotki. Koty również są lubianymi zwierzętami domowymi i jeśli chodzi o warunki nie mają zbyt wygórowanych wymagań. Doskonale czują się zarówno w wielkim domu z ogrodem, jak również w malutkim mieszkanku w bloku.

Zdrowy i szczęśliwy kot czy pies na pewno zapewni swojemu właścicielowi wiele radości i zabawy. Jeśli nie mamy jednak odpowiedniego mieszkania na zaopiekowanie się psem lub kotem, możemy zdecydować się na mniejsze zwierzątko: świnkę morską, chomika lub królika. Albo wybrać coś zupełnie innego, bardziej egzotycznego- jeśli z jakichś względów posiadanie psa lub chomika nas nie pociąga i uznamy je za zbyt pospolite i powszechne.

Do naszych propozycji należą:

Alternatywą do piesków i kotków są tchórzofretki. Widok tych zwierzątek na smyczy w parku czy na ulicy nie dziwi już tak, jak kiedyś. Niestety, wbrew pozorom, nie jest to urocze zwierzątko dla dzieci. Fretki są wymagające, zarówno w kwestii pokarmu, jak i codziennych długich spacerów. Zwierzątka te mają duży temperament i uwielbiają się ruszać. Wiele osób kupuje je bez jakiejkolwiek wiedzy o nich — nic więc dziwnego, że potem spora część tych zwierzątek jest oddawana lub wyrzucana.

Wiele osób decyduje się na trzymanie w domu żółwia. Należy jednak pamiętać o tym, że są to zwierzęta dzikie i warunki dla nich powinny najbardziej jak to tylko możliwe przypominać. Ich naturalne terytorium. Terrarium żółwia powinno być na tyle duże, aby zapewnić mu swobodę ruchów i stać w miejscu spokojnym, żeby nasz pupil nie był bez potrzeby niepokojony. Obcowanie z tym gadem może dać nam dużo satysfakcji i może stać się naprawdę interesującym hobby.

Bardzo ciekawym pupilem, mającym coś z spokojnego żółwia i ruchliwej fretki jest- legwan. Wiadomo, że Legwany zielone trzymane w niewoli mogą dożywać nawet 20 lat i w tym okresie mogą się oswoić do wręcz zadziwiającego stopnia. Każdy osobnik posiada swój charakter i upodobania. Legwany potrafią rozpoznać spośród innych ludzi swojego opiekuna i obdarzać go specjalnym traktowaniem tak samo jak- pies. Bez obaw poddają się pieszczotom ze strony człowieka. Uwielbiają różnego rodzaju wycieczki po naszych mieszkaniach, potrafią godzinami wylegiwać się w swoich ulubionych miejscach i prowadzić obserwację otoczenia. Oczywiście jak każdy pupil muszą towarzyszyć opiekunom przy różnego rodzaju zajęciach takich jak: praca przy komputerze , oglądanie telewizji, itp.. Legwan zielony jest wspaniałym obiektem do obserwacji w terrarium, jest też w końcu cząstką naszego życia. Nie ma więc powodu by przez niewłaściwą hodowlę skracać życie tego wspaniałego zwierzęcia.

Jeśli jesteśmy miłośnikami fruwających stworzeń powinniśmy zdecydować się na papużki. Są to bardzo ciekawskie, sprytne i ruchliwe ptaszki. Bardzo szybko się oswajają i przywiązują do człowieka. Jednak nie liczmy na to, że nie sprawiają żadnych problemów i mogą być przez cały czas zamknięte w klatce – musimy dać im szansę na rozprostowanie skrzydełek i swobodne, a zarazem bezpieczne fruwanie po pokoju. Papużki śpiewają prawie przez cały dzień, czasami zakłócając swojemu właścicielowi spokojny sen. Poza tym dużo śmiecą, np. łupinkami od ziarna.

Bez względu na to, jakie zwierzę wybierzemy na naszego domowego przyjaciela, musimy pamiętać, że decyzja o jego zakupie musi być przemyślana i świadoma. Nigdy nie decydujmy się na zwierzę pod wpływem kaprysu czy chwilowego zauroczenia- bo jest to wybór na kilka lub kilkanaście lat.

P7200361

PA260392

PA260382

 

Podobne wpisy:

Wybrane dla Ciebie

Ciągle nie wiesz jaki typ urody jest Twoim typem? Jesteś pewna, że podkreślasz atuty swojego typu? Każda z Pań powinna