Marzeniem wielu z nas jest stworzenie własnej restauracji. Co prawda nie musi być od razu duża. Ważne jest to, aby była przytulna i klimatyczna. Pragnienie to wcale nie musi pozostać czymś niespełnionym. O swoje marzenia należy walczyć. Co więc robić, aby wprowadzić w życie rozpoczęcie realizacji pomysłu własnej działalności gastronomicznej? Bez wątpienia niezbędne jest to, żeby ułożyć konkretny biznesplan oraz zapoznać się wymogami, które należy spełnić w celu otworzenia przyjaznego, aczkolwiek niewielkiego lokalu.
Stwórz taki biznesplan, który będzie skutkował korzyściami.
W momencie, kiedy chcemy założyć swój biznes, to kwestią priorytetową jest stworzenie odpowiedniego biznesplanu. Jest on bardzo ważną kwestią, ponieważ dzięki niemu będziemy potrafili przygotować się na wystąpienie ewentualnych trudności, jakie mogą pojawić się w rozpoczęciu działalności.
Jak stworzyć niezawodny biznesplan?
- Określ cechy oraz profil, które mają charakteryzować Twój biznes. Pomysł na własną restaurację jest bardzo istotny.
- Prześledź rynek gastronomiczny.
- Poddaj analizie pobliską konkurencję. Zastanów się jakie kwestie mogą Tobie zagrażać oraz stwórz takie, które mogą działać na Ciebie motywująco.
- Poddaj analizie grupę docelową. Tutaj ważne jest określenie tego jacy goście mają odwiedzać naszą restaurację.
- Istotne jest też to, jakie wymogi powinniśmy spełniać, żeby pozyskiwać stałych klientów.
Odpowiednia lokalizacja.
Jeśli udało się już nam stworzyć odpowiedni plan na naszą restaurację, to kolejnym istotnym krokiem jest przygotowanie lokalu. Właściciele, którzy decydują się na otworzenie małej knajpki, bardzo często poszukują idealnego miejsca na osiedlach, które są nowe. Często zdarza się tak, iż przedsiębiorca znajduje porozumienie z developerem, który tworzy bloki mieszkalne na osiedlu. Jest to korzystne, ponieważ nasz lokal już podczas budowy domów, może zostać przystosowany do zadań, które ma spełniać. W tym przypadku – do funkcji gastronomicznych.
Jakie koszty wiążą się z biznesem gastronomicznym?
Decydują się na spełnienie swojego marzenia i otworzenie własnej restauracji, to musimy brać pod uwagę, iż koszty stałe mogą być dosyć wysokie. Koszty stałe, to oczywiście te, które musimy opłacać co miesiąc. Zaliczamy do nich pensje dla pracowników, które muszą być regularne. Następna w kolejności jest opłata czynszu – im większy lokal, tym czynsz jest wyższy. Nawet około 10 tysięcy miesięcznie zależnie od tego, jaką lokalizację posiadamy.
Bardzo często świeżo upieczeni właściciele wybierają na swój punkt lokal, ktory jest niewielki. Jednak tym samym starają się stworzyć miejsce, które jest przytulne i gościnne. Jeżeli otworzymy mniejszy bar, to stanowi to dla nas gwarancję, iż zniwelujemy koszty, które są zbędne. Jeśli zatrudniamy w nich mniejszą ilość osób pracujących, to mamy pewność, iż stałe koszty wiążące się z ich pensją, będą wynosić o wiele mniej niż we wcześniejszym przypadku. Powinniśmy mieć na uwadze także to, że zmniejszymy koszt opłacanego czynszu mając mniejsze pomieszczenie.
Jakie koszty wiążą się z wyposażeniem restauracji?
Wyposażenie w branży gastronomicznej nie należy do najtańszych. Oczywiście największym wydatkiem będzie kuchnia, ponieważ musimy ją zaopatrzyć w sprzęt. Najważniejsze są tutaj przedmioty takie jak: lodówki, zamrażalki, zmywarki, kuchenki, jak i garnki, talerze i patelnie. Warto wziąć pod uwagę zakup sprzętu, który jest używany, ponieważ może to pomóc zmniejszyć nasze wydatki nawet o połowę.
Jakie formalności są związane z otworzeniem działalności gospodarczej?
Decyzja o otworzeniu biznesu wiąże się z tym, iż musimy załatwić wiele formalności. Konieczne jest założenie swojej działalności gospodarczej. W tym celu musimy wypełnić dokumenty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i Urzędu Skarbowego.
Pamiętajmy także o tym, iż otwierając swoją restaurację musimy spełniać reguły związane z Bezpieczeństwem i Higieny Pracy, Inspektora Nadzoru Budowlanego, Sanepidu i Ochrony Przeciwpożarowej. Niezbędny jest zakup gaśnicy, jak i wyposażenie naszego lokalu w tablice albo naklejki przeciwpożarowe, które są niezbędne.
O swoje marzenia trzeba walczyć. Jeśli tylko mamy taką okazję, to powinniśmy dążyć do ich spełnienia. Stworzenie istotnego planu na biznes jest najważniejsze. Kolejne kroki powinny być prostsze, dlatego jeżeli możemy – działajmy.