Shadow

Jaki format odbitek wybrać do wywołania?

Niemal wszyscy lubimy robić zdjęcia. Chętnie utrwalamy obiektywem aparatu zarówno istotne wydarzenia z naszego życia, jak i codzienne chwile, które z perspektywy czasu możemy postrzegać, jako cenne okruchy przeszłości. Staliśmy się nieustannymi kronikarzami codzienności, regularnie zamieszczając swoje zdjęcia na portalach społecznościowych. Dodatkowo dzięki postępowi technologii każdy może dysponować niezłej klasy aparatem fotograficznym, zamkniętym w niewielkiej obudowie smartfona.

Ta powszechność fotografowania wpłynęła na to, że bardzo chętnie wywołujemy zdjęcia. Papierowe odbitki od dekad cieszą się popularnością, a ostatnie lata to niewątpliwy rozkwit tego rodzaju usług. Rosnąca konkurencja na rynku, której towarzyszy spadek cen, sprawiły, że za niewielką kwotę możemy zamienić cyfrowe pliki w doskonałej jakości papierowe zdjęcia. Jednak z pewnością, korzystając z usług jednego z internetowych fotolabów, zdarzyło nam się stanąć przed dylematem, jaki rozmiar odbitek wybrać. Większość tego rodzaju zakładów oferuje olbrzymi wybór formatów oraz możliwość określenia papieru, na jakim ma być utrwalone zdjęcie. Często dokonujemy wyboru w sposób intuicyjny, nie zagłębiając się w możliwości, które dają określone opcje.

Jaki format odbitek wybrać?

Najczęściej wybierane są zdjęcia 10×15 i 10×13. Dzieje się tak nieprzypadkowo, rozmiar ten idealnie sprawdza się, kiedy wywołujemy dużą kolekcję fotografii. Większość albumów jest dostosowana właśnie do tego formatu, dzięki czemu możemy je wygodnie przechowywać i przeglądać.

Kolejnym interesującym formatem zdjęć są fotografie kwadratowe. Wśród nich warto wyróżnić formaty 10×10 i 15×15. Ten rozmiar zdjęć jest ostatnio coraz częściej zamawiany, a z pewnością na zainteresowanie tego rodzaju formatem wpłynął Instagram. Niewielkie kwadratowe zdjęcia idealnie pasują do specjalnych ramek, tzw. galeryjek, w których możemy łatwo wyeksponować większą ilość fotografii. Zdjęcia w tym formacie w większości przypadków nie pasują do standardowych albumów. Jednak oczywiście możemy umieścić je w albumie na zdjęcia wklejane.

Kolejnym chętnie zamawianym formatem jest rozmiar 15×21. To nieco większe zdjęcia, które doskonale pasują do niewielkich ramek stawianych na stoliku lub zawieszanych na ścianie. Możemy także zamieścić je we wspomnianym powyżej albumie na zdjęcia wklejane.

Większe formaty, takie jak 20×30, 40×50, czy 90×120 są wybierane przede wszystkim w celu wyeksponowania na ścianie. Umieszczone w ozdobnych ramach lub antyramach, z pewnością będą stanowić stylową ozdobę każdego pomieszczenia.

Przeczytaj także