Shadow

OBÓZ DLA DZIECI

Lato czeka! Wiedzą to zwłaszcza uczniowie. Już kilka miesięcy przed wakacjami wypatrują czerwca i zakończenia roku szkolnego. Obóz dla dzieci to często najbardziej oczekiwana atrakcja. Współczesne obozy dla dzieci są naprawdę ciekawymi wyjazdami, które pełnią wiele funkcji.

W dzisiejszych czasach wszystko zmienia się szybko i ewoluuje. Również “obóz dla dzieci” zmienił swoje znaczenie – z leniwej kolonii bez programu do ogromnie ciekawego, przepełnionego skrupulatnie przygotowanymi atrakcjami wyjazdu wakacyjnego.

Czas letni dla dzieci na zorganizowanym wypoczynku to zawsze okazja do spędzenia wesołego czasu z rówieśnikami, w ciekawym turystycznie miejscu. Jednak w ostatnich latach organizatorzy postarali się, aby obóz dla dzieci był tematyczny, stawiał na rozwój i edukację młodego człowieka. Ogromną rolę też przykłada się teraz do integracji uczestników – po to, by podczas obozu dla dzieci dobrze funkcjonowali, znali się i dobrze czuli w swoim towarzystwie.

Obóz dla dzieci zorganizowany w dobry sposób to czas ogromnego rozwoju dla dziecka w wielu aspektach:

 • dziecko buduje poczucie samodzielności, samostanowienia
 • dziecko uczy się samoobsługi i zaradności
 • dziecko uczy się odpowiedzialności za siebie i innych
 • dziecko uczy się współpracy
 • dziecko uczy się załatwiania spraw, komunikowania problemów
 • dziecko uczy się otwartości na innych
 • dziecko poznaje nowe zabawy, gry, atrakcje
 • dziecko oswaja się z tęsknotą i pobytem z dala od domu
 • dziecko ma okazję nawiązać nowe przyjaźnie i znajomości
 • dziecko ma możliwość rozwijania swoich pasji
 • dziecko uczy się pokonywać swoje słabości, uczy się swoich mocnych stron

 

Z tych wszystkich powodów obóz dla dzieci jest doskonałym rozwiązaniem na wakacje. Pozostawi na pewno wiele wspomnień, dobrych doświadczeń, nowych wrażeń, inspiracji i… niedosytu, bo przecież każdy chciałby, aby obóz dla dzieci się tak szybko nie kończył.

Świadczą o tym prawdziwe łzy rozpaczy niektórych uczestników podczas pożegnań po wypoczynku.

Obóz dla dzieci (https://www.kogis.pl/obozy) czasem jest niezwykłą inspiracją, bodźcem do rozwoju, a tematyka wyjazdu często staje się nowym hobby, pasją, a nawet tematem wyboru przyszłych studiów czy zawodu. Tak często dzieje się na obozach fotograficznych, gitarowych, japońskich czy windsurfingowych. Praktycznie każdy temat może być dla dziecka pasją życia, a obóz dla dzieci pięknie pomaga wybrać i poznać tematy do zainteresowań.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że obóz dla dzieci to aż tak rozwijające i budujące doświadczenie. Rodzice czasem bagatelizują znaczenie dobrego wypoczynku zorganizowanego, myśląc, że równie dobrze dziecko może posiedzieć w domu, spotykać się z przyjacielem i też mieć fajne wakacje. Nic bardziej błędnego – dziecko potrzebuje odmiany, nowego środowiska, nowych bodźców i możliwości budowania niezależności. Podwórko jest doskonałe, ale nie zastąpi innych wyzwań, podróży, wrażeń i osób. Każdy też po długiej pracy w szkole potrzebuje oderwania się od zwykłej codzienności, od stresów dnia codziennego, od rutyny. Obóz dla dzieci daje te wszystkie możliwości, a nawet dużo więcej.

Jeśli dziecko jest zbyt małe na obóz, ma na przykład sześć lat, to dobrym pomysłem może być obóz dla dzieci rodzinny, czyli taki, gdzie dziecko przebywa razem z rodzicem. Noclegi są wtedy wspólne z rodzicem, a podczas dnia dziecko jest na zajęciach kolonijnych z rówieśnikami. Sprawdza się to doskonale, korzystają na takim wyjeździe zarówno dzieci, jak też rodzice, którzy w dzień mają czas dla siebie.

Przeczytaj także