Shadow

Jak zadbać o szkło w domu?

drzwi-hst2

Szkło w naszym domu może pojawiać się w wielu miejscach, jednak jego pielęgnacja zależy od tego, jakie są jego funkcje. Innych środków użyjemy do mycia kabiny prysznicowej, a innych do mycia szyby w kominku lub szklanych mebli. W naszych krótkim tekście postaramy się Państwu doradzić, jak dbać o szyby, by przez cały czas były piękną i lśniącą ozdobą naszego domu.

Wydawałoby się, że na powierzchniach szklanych nie powinny powstawać zabrudzenia, zwłaszcza jeśli dbamy o porządek w naszym domu. Niestety nie jesteśmy w stanie uniknąć odbitych rączek naszego dziecka na szklanym stoliku, brudu ulicy osiadającego na naszych szybach oraz ognia, który przyczernia szybę naszego kominka. Szkło, które pozornie powinno pozostawać czyste ma jednak szczególną właściwość. Wbrew pozorom, powierzchnie szklane mają lekko chropowatą powierzchnię niewidoczną dla naszego oka, na której zatrzymują się krople wody. Jest to szczególnie istotna informacja w przypadku szyb okiennych, kabiny prysznicowej czy paneli szklanych w kuchni.

Większość rodzajów szkła nie jest trudna w pielęgnacji, zwłaszcza przy dostępności szerokiego asortymentu w sklepach chemiczno-przemysłowych. Największy problem ze szkłem będziemy mieli zdecydowanie w kuchni i łazience ze względu na to, że są to pomieszczenia „brudne”. Oczywiście szkło w kominku również łatwo przybiera czarną, smolistą barwę, która odstrasza zarówno nas samych jak i naszych gości. Duże znaczenie na zabrudzenie powierzchni szklanych w domu ma również kurz, który pomimo tego, że niewidoczny dla naszego oka, cały czas unosi się w powietrzu i działa wyjątkowo korozyjnie na powierzchnie szklane.

Jak walczyć z brudem osadzającym się na szkle?

Zacznijmy od tego, że szyby okienne, które chcąc nie chcąc każdy posiada w swoim domu, najlepiej myć zwykłymi środkami przeznaczonymi do tych celów. Używanie wszelkiego rodzaju mleczek do mycia trudnych powierzchni będzie stopniowo wyniszczało szybę. Podobnie sprawa wygląda z okuciami okiennymi. Inaczej powinniśmy czyścić naturalne okucia, a inaczej plastikowe, wybierając przeznaczony do tego środek.

Szybę kominkową, która może być szczególnie uporczywa w czyszczeniu, możemy doprowadzić do porządku specjalnymi środkami do czyszczenia szyb kominkowych. Nie warto w tym przypadku męczyć się zwykłymi płynami, gdyż nie za wiele wskóramy na przywarty, czarny osad. Uważajmy jednak na środki – są one bardzo żrące i nie powinny być w żadnym przypadku używane przez nasze dzieci.

Czyszczenie kabiny prysznicowej nie powinno być trudne, gdyż do tej czynności wystarczy nam zwykły środek do mycia powierzchni szklanych. Warto zainwestować jednak w taki produkt, który przy okazji zapobiega osadzaniu się kamienia i osadu. Jeśli szukacie alternatywnych metod czyszczenia, wypróbujcie wodę z octem – działa równie dobrze jak środki dostępne w sklepach.

Szklane meble, szklane balustrady, szklane drzwi przesuwne oraz ogólną zabudowę szklaną najlepiej czyścić miękką ściereczką i zwykłym środkiem czyszczącym. Nie używajcie silnych środków czyszczących zawierających amoniak, gdyż zawartość kwasów porysuje i zmatowi szklaną powierzchnię. Używanie silnych środków to ostateczność, której należy unikać.

Jeśli posiadamy panele szklane w kuchni, zapewne często walczymy z uciążliwym brudem, tłuszczem i innymi zanieczyszczeniami, które powstają w trakcie przygotowywania posiłków. Na szczęście tłuste zacieki czy odciski palców można usunąć również za pomocą tradycyjnego środka do mycia szyb. Pamiętajcie jednak o używaniu miękkiej szmatki, gąbki lub ręczników papierowych, które nie porysują powierzchni szklanych.

Aby szkło było bezpieczne

Dbanie o szkło w naszym domu jest ważną kwestią, gdyż każdy z nas posiada zazwyczaj więcej elementów szklanych, niż zdaje sobie z tego sprawę. Najważniejsza jest regularność, gdyż jej brak doprowadzi do szybszego zmatowienia powierzchni szklanych i utrudni nam ponowne doprowadzenie ich do należytego wyglądu. Unikajmy silnych środków czyszczących niszczących i matowiących powierzchnię szkła, która nie jest wcale tak gładka, jak może się nam wydawać. Meble wykonane ze szkła, balustrady czy kabiny prysznicowe wymagają innej pielęgnacji, dlatego warto wybrać środki czyszczące zgodnie z ich przeznaczeniem, zapoznając się przed zakupem z informacjami zawartymi na etykietach.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Świat Szkła, która oferuje szeroki wybór produktów wykonanych ze szkła.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *