Shadow

Jak wymyślić nazwę dla swojego biznesu?

Stworzenie odpowiedniej nazwy dla naszej działalności wcale nie jest prostą sprawą. Sprawa staje się też bardziej skomplikowana, ponieważ na rynku istnieje już wiele firm i bardzo ważne jest by nazwa nie przypominała żadnej, która już istnieje na rynku. Zanim jednak zaczniemy się wgłębiać jak stworzyć najlepszą nazwę firmy dla siebie, warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Prawna nazwa działalności to nie to samo co nazwa handlowa. Nazwę prawną rejestrujesz w urzędzie i jest ona później umieszczana na fakturach i w umowach. Z kolei nazwa handlowa to ta, którą posługujemy się podczas komunikacji marketingowej.

            Z racji tego, że nazwa firmy będzie podawana w różnych urzędach oraz używana do wystawiania faktur to powinna być łatwa w wymowie i zapisie. W ten sposób uda się uniknąć wielu nieprzyjemności związanych  z błędnie napisaną nazwą. Sama nazwa powinna być też bardzo uniwersalna. Wynika to z tego, że potencjalna zmiana nazwy jest dosyć czasochłonnym zadaniem, a także wymaga wiele czasu, który możemy zaoszczędzić sobie już na początku zakładania działalność. Wybierając neutralną nazwę możemy zmienić branżę naszej firmy, a sama nazwa wciąż będzie pasowała.

Działalność jednoosobowa – ciekawostka

Nie wiem czy wiedziałyście o tym, ale od niedawna nie ma obowiązku nadawania nazwy firmy w przypadku działalności jednoosobowej. Samo imię i nazwisko może być Twoją nazwą firmy. W dzisiejszym świecie jest to zabieg, który może okazać się bardzo pomocny. Należy pamiętać o tym, że sami stanowimy swoją markę, a więc posługiwanie się tylko imieniem i nazwiskiem jako pełną nazwą firmy pomoże uniknąć wielu kłopotów. W przypadku spółek takie rozwiązanie jest także możliwe, niestety dokładnych informacji w tym temacie nie posiadam.

            Tylko jedna nazwa

Myślę, że część z Was będzie chciało jednak mieć jedną nazwę oficjalną oraz marketingową. Warto wtedy pamiętać o tym, że w obiegu marketingowym nie ma potrzeby podawania pełnej i oficjalnej nazwy. Jest to ważna informacja szczególnie w momencie, gdy oficjalna nazwa jest długa i tylko jej część jest chwytliwa i możliwa do szybkiego zapamiętania.

            Idealna nazwa

Nazwa firmy powinna być krótka i łatwa do zapamiętania. Moim zdaniem warto zapomnieć o przeróżnych kombinacjach związanych z własnym imieniem lub imieniem osoby bliskiej. Świetnym rozwiązaniem może się okazać burza mózgów. W ten sposób w krótkim czasie uda Ci się zbudować dużą bazę słów związanych z Twoim biznesem. Poprzez skojarzenia możemy trafić na bardzo ciekawe słowa, które okażą się strzałem w dziesiątkę. Do burzy mózgów możesz też zaprosić kogoś bliskiego. W ten sposób powstanie większa baza, z której wybierzecie najciekawsze pomysły. Skojarzenia powinny dotyczyć zarówno samej marki, jak i produktu, który oferujesz. Nie wszystkie muszą być oryginalne. Na tym etapie liczy się po prostu duża baza propozycji. Bardzo pomocne mogą okazać się słowniki synonimów. Słowa mogą być zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Na pierwszej liście, którą udało nam się stworzyć powinno znajdować się wiele różnych słów. Zapisz nawet takie, które na pierwszy rzut wydają się nie mieć nic wspólnego z Twoją firmą, bo może się okazać, że poprowadzą Cię do innych skojarzeń, które będą już odpowiedniejsze. Teraz słowa z pierwszej listy warto przerobić w jakiś ciekawy lub zabawny sposób. Można pobawić się słowami, tak by powstało coś ciekawego. Słowa, które zapisaliśmy możemy przetłumaczyć na inny język. Może uda się połączyć ze sobą dwa słowa, które dają ciekawą nazwę? Czasem dodanie przedrostka sprawi, ze otrzymamy idealną nazwę dla naszej działalności.

Jeśli udało Wam się już znaleźć odpowiednią nazwę to należy zweryfikować ją w sieci i ocenić kilka cech. Po pierwsze czy jest unikalna i nieporównywalna z innymi nazwami. Ważne by sprawdzić czy nazwa jest ponadczasowa, a nie tylko nawiązuje do przelotnej mody.

            Trzymając się kilku zasad uda się znaleźć najlepszą nazwę dla swojej firmy! Warto więc poświęcić trochę czasu na to by wybrać nazwę, która będzie idealnie pasowała do zakresu usług naszej firmy.

Przeczytaj także