Shadow

Jak wybrać pralkę? Klasa energeryczna, zużycie wody, poziom hałasu, na jakie parametry zwracać uwagę?

Pralka to sprzęt niezbędny w każdym domu. Jednakże, o ile z pozoru wydaje się, że to proste urządzenie, o tyle jak przychodzi do jego kupna – nie wiadomo, na jaką pralkę się zdecydować. O tym, na co zwrócić uwagę i jak wybrać pralkę, dowiesz się z tego artykułu.

Jakie są rodzaje pralek?

Możemy kupić dwa rodzaje pralek: ładowaną od przodu i od góry. Którą wybrać? Modele z drzwiczkami otwieranymi z przodu są zdecydowanie wygodniejsze w obsłudze. Ponadto mają większą ładowność – od 4,5 kg do 9 kg. Każdy może wybrać taką dopasowaną do potrzeb swoich i swojej rodziny. Pralki ładowane od góry mają max 5,5 kg. Jednakże plusem takiego sprzętu jest to, że jest bardzo wąski. Dzięki temu sprawdzi się nawet w najmniejszych łazienkach. Z drugiej strony – nie można na niej nic trzymać. Pralka ładowana od przodu może służyć jako dodatkowa półka. W sprzedaży są również specjalne szafki. Dzięki nim nad pralką możemy mieć regał. Warto pooglądać pralki w internecie (tak jest na pewno szybko i wygodnie) i porównać ich parametry chociażby tutaj: http://www.homebook.pl/produkty/pralki .

Klasy energetyczne pralek – jaką wybrać?

Pralki, tak jak inne sprzęty, mają oznaczenia, które wskazują na to, jaką mają efektywność energetyczną. Klasa informuje o rocznym zużyciu energii, wyrażonym w kW/h. Klas jest 7 – od najniższej D do najwyższej A+++. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że im wyższa klasa, tym wyższa cena sprzętu. Zatem na oszczędność trzeba czekać wiele lat. Lepiej więc postawić na pralkę oznaczoną A+ lub A.

Zużycie wody w pralkach

Okazuje się, że ważna jest nie tylko klasa energetyczna, ale także to, ile litrów wody zużywa pralka podczas jednego – standardowego cyklu prania. Waha się pomiędzy 11, a nawet – 94 litrami. Zdarza się jednak, że taka informacja jest dostępna w instrukcji, do której nie mamy dostępu. Wtedy można sprawdzić, jakie roczne zużycie wody dla 4-osobowej rodziny oszacował producent, przy wykonaniu 200 prań w 60°C.

Pralki – poziom hałasu

Równie ważne, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach jest to, jak głośno pracuje pralka. To jeden z najbardziej hałaśliwych sprzętów, zwłaszcza w czasie wirowania. Emitowany hałas może wynosić od 72-79 dB. Oczywiście warto szukać jak najcichszej. Trzeba także dbać o to, by pralka była dobrze wypoziomowana. Jeśli stoi krzywo pracuje znacznie głośniej.

Jakie programy w pralce są najważniejsze?

Warto wybrać taką pralkę, która w pełni nas zadowoli. Najważniejsze programy to:

  • szybkie pranie – dla osób, które wiecznie nie mają czasu, a chcą odświeżyć niewielką ilość lekko zabrudzonej odzieży;

  • długie płukanie – idealne dla alergików, sprawdzi się również w domu, w którym są małe dzieci;

  • pranie wstępne – przydaje się do prania silnie zabrudzonych ubrań.

Jakie funkcje w pralkach są przydatne?

Na rynku dostępne są coraz nowocześniejsze sprzęty, które wyposażone są w bardzo zaawansowane funkcje. Kupując pralkę warto dopłacić i wybrać model, który jest jeszcze bardziej innowacyjny. W pralkach można znaleźć:

  • system bąbelkowy – woda jest napowietrzana, przez co proszek lepiej się pieni, co pozwala na lepsze dopranie odzieży, a także zmniejsza zużycie ciepłej wody;

  • opóźnienie startu prania – opcja idealna dla zabieganych – można ustawić pranie na wybraną godzinę, by po powrocie móc je od razu rozwiesić;

  • obsługa jednym guzikiem – pralka automatycznie dobiera temperaturę i ilość obrotów wirowania.

Jak widać – jest wiele rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru pralki. Decyzja nie powinna być pochopna. Warto sprawdzić wszystkie parametry.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *