Shadow

Jak walczyć z rakiem?

rk

Diagnozy nowotworowe w każdy dzień otrzymują setki osób zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Do niedawna jeszcze rak oznaczał wyrok. Obecnie, medycyna w tym zakresie jest już na bardzo wysokim poziomie również w Polsce i osoby, które otrzymały taką diagnozę, mają duże szanse na normalne życie.

Aby rak nie oznaczał dla nas wyroku, to musimy pamiętać o tym, że musi być wykryty w początkowej fazie. Bez znaczenia jest tutaj właściwie rodzaj nowotworu, najważniejsze jest to, żeby komórki rakowe nie zawładnęły sąsiednimi tkankami i aby nie doszło do przerzutów.

W walce z rakiem najważniejsza jest profilaktyka i zdrowy tryb życia. Zatem konieczne regularne badania, nawet wówczas, gdy niby nam nic nie dolega. Po drugie zdrowe odżywianie, czyli takie, które będzie dostarczać naszemu organizmowi wszystkie witaminy, minerały i antyoksyganty, które chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami. A jak wiadomo wolne rodniki w dużej mierze przyczyniają się do powstawania komórek rakowych. Pamiętajmy zatem w naszej diecie o zapomnianych przez wielu ludzi produktach, które za czasów naszych babć były stosowane w dużych ilościach, należą do nich: kefiry, naturalne jogurty, nasiona lnu i dyni, naturalne soki owocowe, kiszonki. Dieta powinna być prosta, z produktów naturalnych, nieprzetworzonych, bez dodatków konserwantów i ulepszaczy. Unikajmy chemii zarówno w jedzeniu jak i w otoczeniu.

Gdy jednak diagnoza: rak dosięgnie nas czy kogoś bliskiego, to nie wpadajmy w panikę, tylko potraktujmy tak jak każdą inną chorobę, którą trzeba i można wyleczyć. Odpowiednie nastawienie, wiara w wyzdrowienie i działanie terapii, są niezbędne w walce z tym nieraz trudnym przeciwnikiem. Oczywiście po diagnozie musimy koniecznie jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie pod okiem specjalistów. Warto również zainteresować się grupami wsparcia, które działają przy wielu ośrodkach i szpitalach onkologicznych. Pomagają one w najcięższych chwilach zarówno osobie chorej jak i rodzinie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *