Shadow

Jak ustrzec się przed wiosennym przeziębieniem?

girl-1289424_1280

Wiosna to wyczekiwany przez wszystkich czas. Czekamy na słoneczko, na pierwsze kwiaty, śpiew ptaków i każdy najdrobniejszy szczegół, który będzie zwiastował wiosnę.

Choć nie zawsze pogoda bywa łaskawa, to jednak pojawiają się pierwsze ciepłe dni, które przeplatane są niestety zimową aurą. Ta zmienność, jakże charakterystyczna właśnie dla wiosny powoduje, że jesteśmy osłabieni i łapiemy różne wirusy. Czy można się przed nimi jakoś ustrzec?

Wiosenne przeziębienia pojawiają się co roku na przełomie marca i kwietnia. Kulminacja zachorowań jest uzależniona od pogody i zazwyczaj najwięcej zachorowań jest przy dużych wahaniach temperatur. Aby się ustrzec przed przeziębieniami, to musimy wzmacniać swój organizm na wszelkie możliwe sposoby. Podstawa to zdrowe odżywianie i oczywiście nie wolno tutaj zapominać o warzywach i owocach, które dostarczają nam witamin i mikroelementów. Ważnym elementem diety są również wszelkie kiszonki, które powlekają nasze jelita dobrą flora bakteryjną, która chroni przez chorobotwórczymi bakteriami i wirusami. Podobne działanie osłaniające mają jogurty naturalne, kefir i maślanka.

Zatem dbajmy o to, aby te produkty znalazły się w naszej codziennej diecie i spożywajmy je regularnie. Ograniczmy natomiast produkty, które nie dostarczają nam witamin i które pozwalają bakteriom w naszym ciele się rozmnażać. Do tych produktów zaliczamy wszelkie słodycze i gotowe przekąski jak chipsy, paluszki czy batoniki.

Pamiętajmy również o spożywaniu cebuli i czosnku, gdyż posiadają potwierdzone badaniami właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.

Z jednej strony więc mamy dietę a z drugiej musimy dbać o regularną aktywność fizyczną i najlepiej aby odbywała się ona na świeżym powietrzu. Uważajmy też na ubranie, gdyż zawsze musi być ono dopasowane do pogody. Nie wolno nam ani zmarznąć ani też się przegrzewać.

W okresie wzmożonych zachorowań unikajmy publicznych miejsc i koniecznie dbajmy o higienę naszych rąk. Pamiętajmy, że wirusy przenoszą się drogą kropelkową, a nasze dłonie przez cały dzień dotykają mnóstwa takich zakażonych miejsc.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *