Shadow

Jak sobie radzić z kaszlem?

Sezon zimowy obfituje w przeziębienia i zachorowania na choroby układu oddechowego. Jednym z objawów a ściślej mówiąc elementów związanych z chorobą jest kaszel. Bywa uciążliwy i nieraz ciężko jest go zwalczyć nawet przy pomocy silnych antybiotyków. Zastanówmy się zatem jak sobie pomóc gdy dopadnie nas kaszel i jak postępować aby się go szybko pozbyć?

Kaszel jest reakcją obronną organizmu na jakieś nieprawidłowości w naszym układzie oddechowym. Wbrew pozorom jest więc on wskazany i potrzebny, aby organizm mógł sobie poradzić z chorobą.

W czasie przeziębienia często mamy do czynienia z bólem gardła i suchym kaszlem, który jest reakcją na podrażnione gardło. Trzeba tutaj nawilżać gardło i przede wszystkim odpoczywać. Najlepszym sposobem na suchy kaszel jest syrop prawoślazowy, który kupimy w każdej aptece bez recepty. Osłania on drogi oddechowe i pozwala zregenerować gardło.

Dobre efekty daje również domowej roboty syrop z cebuli i buraka czerwonego. W tym celu należy pokroić warzywa, zalać miodem i trzymać zamknięte w słoiczku. Gdy warzywa puszczą sok, nasz syrop jest gotowy do picia. Przyjmujemy go kilka razy dziennie po łyżeczce. Gdy domowe sposoby nie pomogą a do kaszlu dochodzi gorączka, to konieczna jest wizyta u lekarza.

Gdy nasz suchy kaszel przekształca się w mokry, to będziemy potrzebować nieco innej pomocy. Tutaj warto pomyśleć o ziołach, które mają działanie wykrztuśne. Najlepszy jest tymianek, majeranek i babka lancetowa. Można zaparzać samemu te zioła i pić kilka razy dziennie, lub też stosować gotowe syropy, które kupimy w sklepach zielarskich. Oczywiście jeżeli kaszel nie przechodzi, to konieczna jest konsultacja lekarska i być może włączenie leczenia antybiotykowego. Pamiętajmy żeby dużo odpoczywać, pić ciepłe napoje i w razie konieczności brać środki na gorączkę. Ważne aby chociaż kilka dni odpocząć od obowiązków, zatem konieczna jest przerwa ze szkoły i pracy. Pamiętajmy, że nie wyleczone prawidłowo przeziębienia i grypy, mogą być przyczyną wielu poważnych chorób. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić również do śmierci.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *