Shadow

Jak rozwijać kreatywność u dzieci?

Niezbędne u dziecka jest rozwijanie jego kreatywności. Jak to zwykle bywa, im wcześniej zaczniemy o to dbać – tym lepiej. Co to w ogóle jest kreatywność? Talent, inteligencja, a może wyobraźnia? Tak naprawdę jest to wszystko to, co pomaga nam rozwiązać zadanie, problem i szybko zareagować na stawiane nam wyzwania. Bycie kreatywnym oznacza szybkie dostosowanie i reagowanie na zmieniający się świat, a pielęgnowanie tego już u dziecka zapewni to, że bezproblemowo poradzi sobie w dorosłości.

Jak rozwijać kreatywność u dziecka? Przede wszystkim nigdy nie podsuwaj mu gotowych rozwiązań. Pozwól mu dojść do nich samemu. Tutaj należy zastosować metodę prób i błędów. Ważne jest także to, by doszło do tego samemu, choćby trwało to o wiele dłużej niż powinno – po nitce do kłębka, samo dojdzie do rozwiązania. Pozwól mu także zadawać mu pytania i chętnie mu na nie odpowiadaj. Sama tez je zadawaj, bo umiejętne ich zadawanie także ułatwi znalezienie dziecku odpowiedzi.

Dużo czytaj

To nie telewizja, a tym brdziej komputer rozbudza wyobraźnię dziecka. Dlaczego? Bo daje gotowe odpowiedzi! Poza tym rozwijaj jego wyobraźnię. Razem zgadujcie co przypomina powstała na niebie chmurka. Pytaj i pomagaj kształtować dziecku jego własną opinię. Dużo czytaj i opowiadaj. Zadawaj zagadki i pomagaj mu je rozwiązywać, tylko pamiętaj – podpowiadaj, ale nie rozwiązuj ich za niego! 

Organizuj kreatywne zabawy!

Malowanie, puzzle, gry i układanki to czynności, które w dużym stopniu kreują kreatywność dzieciaków. Podsuwajmy im takie zadania i pokazujmy w jaki sposób powinni je wykonywać. Będzie to wymagało od naszego malucha dużo myślenia, co także pozwoli mu rozwijać kreatywność. Pobawcie się kalambury, poudawajcie różne postaci, upieczcie razem świąteczne ciasteczka, malujcie na nich minki i wzorki. Możliwości jest wiele, wytęż też swoją wyobraźnię 🙂

Pamiętaj o wszystkich zmysłach!

Nie zapominaj o pielęgnowaniu podczas zabaw wszystkich zmysłów dziecka. Nie zapominaj także o słuchu, węchu i dotyku czy smaku. Urozmaicaj jego zabawy, a sama zobaczysz jak Twój maluch zacznie się sam rozwijać! W żadnym wypadku nie krytykuj, tylko staraj się nakierowywać na właściwe rozwiązania. W doborze jakichkolwiek zajeć sugeruj się tym, czym interesuje się Twoje dziecko, nigdy nie narzucaj mu swoich pasji ani własnych ambicji względem niego.

~ A.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *