Shadow

Jak radzić sobie ze stresem?

stres

Kobiety z natury są o wiele bardziej podatne na stres i na choroby, którego są jego następstwem. Wciąż się martwimy o rodzinę, o pracę i mamy na głowie o wiele za dużo niż potrzeba. Nie umiemy się wyłączyć tak jak mężczyźni i często będąc w pracy martwimy się tym co się dzieje w domu, a po powrocie do domu martwimy się czy aby wszystko w pracy wykonałyśmy dobrze. Po kilka razy analizujemy te same sytuacje i niepotrzebnie stresujemy się na wyrost.

Takie postępowanie sprawia, że jesteśmy zmęczone, drażliwe, smutne i oczywiście zestresowane. Długotrwały stres doprowadza do depresji, do nałogów, do kłopotów ze zdrowiem i pracą. Dodatkowo nasz stres negatywnie wpływa na innych domowników czego rezultatem są częste kłótnie i nieporozumienia. Tak tkwimy w tym błędnym kole i nie potrafimy często samodzielnie go zatrzymać. Zastanówmy się zatem nad jak nauczyć się radzić ze stresem?

Nie jest to wcale proste i naukowcy wciąż badają tę sferę i co jakiś czas pojawiają się nowe pomysły na ten wszechobecny stres. Na początku warto jednak skorzystać z prostych metod, które nie wymagają żadnych środków czy specjalnych przygotowań. Dopiero gdy one zawiodą, to nieodzowna będzie wizyta u specjalisty.

Zatem najpierw przyjrzyjmy się swojej codzienności i sprawdźmy ile czasu poświęcamy relaksowi. Bez znaczenia jest tutaj fakt co w tym czasie robimy, istotne jest aby był to czas odpoczynku psychicznego, który przeznaczamy tylko dla siebie. Zatem dla jednych to będzie drzemka, dla innych czytanie książki, a jeszcze inni odstresują się biegając. Ten ostatni sposób jest bardzo korzystny i każdy bez względu na preferencje powinien znaleźć taki czas na ruch. Z jednej strony zadziała on odstresowująco, z drugiej wzmocni nasz organizm, odporność, a także poprawi kondycję i sprawi, że zgubimy kilka kilogramów.

Jeżeli jesteśmy zapracowani w tygodniu, to na relaks przeznaczmy wieczorne godziny, gdy dzieci już śpią, ale w weekend zamiast porządków czy długich wizyt w hipermarkecie wybierzmy się na spacer, na rower czy basen.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *