Shadow

Jak radzić sobie z rozstępami?

 

Kto ma rozstępy ten doskonale wie, że walka z nimi jest bardzo ciężka. Bardzo często bywa tak, że trzeba wyciągnąć najcięższy sprzęt, aby pozbyć się ich na zawsze. Nie każdy jednak chce i  może ingerować w swoje ciało i poddawać je drastycznym operacjom.

Zastanówmy się zatem wspólnie nad tym, jak przeciwdziałać i jak walczyć z tymi nieatrakcyjnymi zmianami?

Rozstępy to bardzo nieestetyczny defekt kosmetyczny, który dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Niestety szpecące zmiany są ciężkie do całkowitego usunięcia i w wielu przypadkach jest to nawet niemożliwe.

Dlatego też istotne jest, aby przeciwdziałać ich powstawaniu, choć nie zawsze mamy na to wpływ.

Aby umieć przeciwdziałać i walczyć z rozstępami, musimy najpierw poznać wroga. Rozstępy to blizny, które powstają w wyniku zaburzeń w produkcji kolagenu w skórze. W rezultacie dochodzi do mikropęknięć, które uwidaczniają się na wewnętrznej partii skóry w postaci wypukłych, czerwonych prążków. W późniejszym etapie zmieniają kolor na perłowy i stają się nieco wklęsłe. Na tym etapie są już bardzo trudne do usunięcia.

Do zaburzeń w produkcji kolagenu dochodzi zazwyczaj na skutek zmian hormonalnych, na skutek drastycznego rozciągania się włókien skóry a także ze względu na słabe włókna. Rzadko kiedy możemy zapobiec zmianom hormonalnym, gdyż są one naturalnym elementem naszego życia, możemy jednak zapobiegać rozciąganiu się skóry, poprzez pilnowanie stałej wagi ciała. Mamy też istotny wpływ na stan i siłę włókien w naszej skórze, poprzez stosowanie zdrowej diety i poprzez ujędrnianie ciała ćwiczeniami i zabiegami kosmetycznymi.

Jeżeli jednak rozstępy pojawią się na naszej skórze – musimy działać od razu. Stosujmy mocne maści na blizny, które kupimy w aptece, a także balsamy na rozstępy. Warto skorzystać z zabiegów laseroterapii, która pobudzi warstwy skóry do efektywniejszej pracy i odnowi włókna kolagenowe. Jeżeli te zabiegi wprowadzimy zaraz po pojawieniu się pierwszych zmian – mamy dużą szansę na ich całkowitą likwidację. Musimy jednak stosować się do zaleceń lekarza i koniecznie co jakiś czas powtarzać serię laseroterapii. Po kilkunastu zabiegach powinniśmy zobaczyć zadowalające efekty i zanikanie rozstępów.

Pamiętajmy o tym, że rozstępy stare, które zmieniły już barwę na perłową są trudniejsze do usunięcia i często możemy się ich pozbyć tylko poprzez wycięcia fragmentu skóry. Oczywiście nie każdy tego chce, nie każdy może i nie zawsze jest to możliwe, dlatego tak istotne jest, aby zacząć działać od razu po pojawieniu się pierwszych zmian.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.