Shadow

Jak radzić sobie z nieśmiałością?

197901084_44b6a47985_o

Nieśmiałość niestety nadal spotyka wiele osób, szczególnie młodych osób. Powody powstania nieśmiałości są różne. Czasem są to cechy wrodzone, a czasem nabyte. Pojawiają się wskutek traumatycznych zdarzeń, które to zaś powodują niskie poczucie własnej wartości. Często nieśmiałość pojawia się wskutek odczuwania kompleksów, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Czy musi tak być? Oczywiście, że nie musi, ale trzeba poczynić w tym kierunku odważne kroki.

Pierwszym krokiem musi być przyznanie się do nieśmiałości przed samym sobą. Jeśli ukrywasz swoją nieśmiałość, lęki się pogłębiają, ponieważ obawiasz się, że Twoje słabości wyjdą na jaw. Powinieneś też dokładnie przeanalizować swoją nieśmiałość. Spisz sobie te sytuacje, które wzmagają w Tobie jej odczuwanie. Jeśli dokładniej poznamy przyczyny wystąpienia w nas problemu, szybciej go będziemy w stanie zwalczyć. Możesz sobie z tym poradzić mówiąc o swoim problemie najbliższym. Skoro są to bliskie Ci osoby, nie możemy się przed nimi wstydzić. Na pewno Cię zrozumieją i okażą swoje wsparcie.

Jak często boisz się odezwać w towarzystwie, a znasz odpowiedź na zadane pytanie? Jak często unikasz spotkań w towarzystwie z obawy, że nikogo nie będziesz znać? Jak często chcesz coś powiedzieć, ale nie potrafisz się odezwać? Wszystko to można wyeliminować. Obaw można się pozbyć, ale najlepiej dokonywać tego metodą małych kroczków. Zacznij od rozmowy z ekspedientką w sklepie, bądź sąsiadką, chociażby na temat pogody. Zapytaj przechodnia o godzinę, po czym odezwij się do osoby która wydaje Ci się, że ma podobny problem do Twojego. Z czasem wejdzie Ci to w nawyk i będziesz chętnie podejmować rozmowę.

Przede wszystkim zaakceptuj samą siebie. Pamiętaj, że nie ma stworzonego ideału, którego się powinno naśladować. Każdy jest inny i ma prawo do swojego zdania i swojego rodzaju zachowania. Nie zmieniaj się dla kogoś, tak samo nie zmieniaj swojej opinii, by komuś się przypodobać. Jeśli nie chcesz o czymś mówić to jest jak najbardziej OK, nie musisz. Poszukaj swoich mocnych stron i na nich się skupiaj. Pozbądź się negatywnych myśli o samej sobie i zaakceptuj to jaka jesteś, zacznij dokładnie od teraz, czas START! 🙂

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *