Shadow

Jak przygotować się do macierzyństwa?

141777943290590800

Macierzyństwo to jedna z najważniejszych ról w życiu niemal każdej kobiety.  Dla jednych jest to po prostu naturalna kolej rzeczy, dla innych największe marzenie. Jak przygotować się do roli matki? Jak przygotować się do porodu? Oto kilka cennych wskazówek dla przyszłych mam.

Przygotowania do ciąży

Zanim rozpoczniemy starania o dziecko i kalkulator dni płodnych stanie się naszym przyjacielem, warto już wcześniej, przed ostatecznym podjęciem tej decyzji, poczynić pewne kroki, które pozwolą  przygotować się nam – kobietom – do bycia matką, a naszemu organizmowi do przyjęcia dziecka. Jednym z pierwszych kroków jest zminimalizowanie wszelkiego rodzaju używek. Na chwilę przed rozpoczęciem starań  zarówno przyszła mama, jak i przyszły tata powinni odstawić alkohol (również wino), zmniejszyć ilości wypijanej kawy oraz czarnej herbaty. Niezwykle ważna jest zmiana menu poprzez wprowadzenie do niego ryb, nabiału, mleka, warzyw i soków. Dostarczą nam one najważniejszych witamin oraz związków mineralnych. Chipsy dobrze jest zamienić na różnego rodzaju orzechy, a napoje gazowane na świeżo wyciskane soki.  Wiele składników działa niczym prawdziwy eliksir płodności. Ciemne pieczywo, makarony razowe, orzechy i kiełki dostarczają witaminy B, która wspomaga wydzielanie hormonów płciowych, a to sprzyja ciąży i jej rozwojowi. Z kolei świeże ryby, takie jak łosoś, makrela czy śledzie zawierają kwasy Omega3, które również zwiększają szansę na zajście w ciążę. Ogromne znaczenie ma również ruch – uprawianie sportów jest jak najbardziej wskazane.

Przygotowanie do porodu

Na przygotowanie do porodu mamy całe dziewięć miesięcy. O czym musimy pamiętać? Po pierwsze – stała kontrola lekarska to podstawa. Nie zapominajmy o regularnych wizytach i podstawowych badaniach. Po drugie – odpowiednia dieta. Pamiętajmy o tym, że od momentu zajścia w ciążę nie możemy już myśleć tylko o sobie, ale również o potrzebach maluszka, który w nas rośnie. To, co jemy w ciąży, ma wpływ na to, w jaki sposób on się rozwija. W tym czasie musimy dostarczać mu niezbędnych do rozwoju witamin, minerałów i związków mineralnych. Jeżeli do tej pory tego nie zrobiliśmy, czas do naszej diety dla ciężarnych wprowadzić ryby oraz białko. Spożywanie mięsa jest bardzo ważne. Oczywiście wszystko to musi być poddane termicznej obróbce. Jedzenie surowego mięsa jest zabronione! Odpowiednio wcześnie warto również zacząć kompletować wyprawkę dla dziecka.

Przygotowanie do ciąży i macierzyństwa wymaga pewnych zmian – w szczególności, jeżeli chodzi o dietę. Pamiętajmy – bycie w ciąży to odpowiedzialność za drugiego człowieka.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *