Shadow

Jak prawidłowo dobrać gogle snowboardowe ?

gogle

Jeśli jeździmy na nartach lub snowboardzie naszym podstawowym wyposażeniem są gogle snowboardowe. Podstawowym problemem jest jednak w jaki sposób je odpowiednio dobrać, by chroniły nasze oczy?

Jazda na snowboardzie może być niebezpieczna dla naszych oczu, dlatego należy inwestować w ich odpowiednią ochronę, by chronić nasz wzrok. Podczas wyboru odpowiednich gogli są soczewki, ich liczba i kolor oraz kategorie filtru, w które są wyposażone. Istotne jest by nasze gogle posiadały soczewki UV ponieważ pozwala to na ochronę oczu przed słońcem, które odbija się od białego śniegu.

Może i jesteś ostrożny na stoku jednak inne osoby, które jeżdżą niekoniecznie są. Dlatego ważne jest by zadbać o siebie. Zawsze istnieje możliwość, że przejeżdżający obok Ciebie snowboardzista może Cię zahaczyć i narazić na niebezpieczeństwo. Gogle dodatkowo mają dawać ochronę twarzy przed warunkami atmosferycznymi takimi jak silny wiatr, który prowadzi do mrużenia oczu, co jest niebezpieczne na stoku czy sypiący śnieg, który znacznie pogarsza widoczność oraz przed rażeniem promieni słonecznych, które odbijają się od śniegu. Pomagają także podczas dużego mrozu.

Zanim kupimy odpowiednie gogle dla nas warto zadać sobie kilka pytań.

1. Gdzie będziemy jeździć?
2. Czy potrzebne są nam tylko gogle czy także kask?
3. Jakie warunki pogodowe są tam gdzie będę jeździł?
4. Czy na co dzień noszę okulary?

Jeśli znamy odpowiedzi na te pytania to możemy przystąpić do wyboru odpowiednich gogli snowboardowych.

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kształt i wielkość oprawek. Gdy zakładasz gogle powinieneś widzieć idealnie w zakresie 180 stopni. Stąd najlepszą widoczność duże i szerokie oprawy. Zauważmy, że zwykłe wygięte szkła zniekształcają po bokach, dlatego lepiej jest wybrać szkła sferyczne. Nie pozwalają one na powstanie zniekształceń kształtów przy widzeniu peryferyjnym. Jest to ważne szczególnie, gdy podczas jazdy musimy dobrze ocenić odległość.

Następnie należy sprawdzić czy wybrany przez nas model gogli pasuje do kasku. Faktem jest, że większość firm jest ze sobą kompatybilna, jednak może się zdarzyć, ze akurat w tym przypadku pojawi się problem i kask nie będzie pasował do gogli. Warto więc albo przymierzyć swój kask z goglami, albo po prostu zdecydować się na gogle tej samej firmy, z której mamy kask.

Gogle posiadają także różne rozmiary. Niektóre modele są przeznaczone specjalnie dla dzieci inne znowu tylko dla dorosłych. Gogle dziecięce są znacznie mniejsze, a przede wszystkim lżejsze niż te przeznaczone dla dorosłych. Dodatkowo jeśli użytkownik nosi okulary korekcyjne to musi sprawdzić czy po założeniu gogli czuje się komfortowo wraz ze swoimi okularami. Przed zakupem należy sprawdzić, czy w goglach, które wybraliśmy, zmieszczą się okulary, a także czy wyściółka będzie przylegała do skóry. Czasem dobrze jest wybrać większe gogle snowboardowe, ponieważ odpowiednia ilość miejsca zapobiegnie porysowaniu wewnętrznej strony szkieł gogli oprawkami okularów.

Ostatnim ale właściwie najważniejszym elementem jest dobór odpowiednich szkieł. Należy zwrócić uwagę na to czy mamy do czynienia z soczewkami UV. Dobrze jeśli szkła w naszych goglach blokują całkowicie promienie UVA, UVB i UVC.

Istotny jest także kolor szkieł. Różne kolory szkieł są podyktowane nie tylko modą czy wyglądem ale mają też właściwości użytkowe. Nasycając poliwęglan, z które tworzy się szkła, odpowiednim barwnikiem, blokujemy określone pasmo światła widzialnego. I tak np. szkła bursztynowe (żółte, pomarańczowe) eliminują refleksy niebieskie, zwiększając tym samym kontrast obrazu przy „płaskim” świetle czyli gdy jest mgła, deszcz, śnieg czy zachmurzenie. Większość dobrych szkieł posiada niebieskie filtry, które podnoszą kontrast. Ważne jest, że szkła różnią się stopniem prznikania światła. I dlatego jasne szkła nie sprawdzą się przy bardzo słonecznej pogodzie czy na lodowcu. Jednak zbyt ciemne utrudniają widoczność przy słabym oświetleniu.

Musimy pamiętać o tym, że gogle należy dobrać do kształtu naszej głowy. Dlatego powinniśmy to zrobić sami, a nie pozwolić innym osobom by kupiły je za nas.

Przy wyborze gogli najważniejsze jest by wziąć pod uwagę nasz własny gust oraz warunki w jakich najczęściej będziemy jeździć, bo tylko w taki sposób możemy wybrać odpowiednie szkła dla siebie. Zapraszamy na www.360sklep.pl

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *